Giy şu ateşten gömleğini! Tekrar bak yaptığın gerçekten de “Hayat’a Dönüş” Operasyonu muydu?


Hayata Dönüş Operasyonunun üzerinden 15 yıl geçti. Kimyasal silahlar ve gaz bombaları kullanıldığı iddia edilen 14 saatlik operasyonda sadece Bayrampaşa’da, altısı kadın 12 mahkum diri diri yanarak can verdi. Toplam yirmi cezaevinde uygulanan operasyonun bilançosu ikisi asker 32 cana mal oldu, yüzlerce kişi sakat kaldı. 

Tarih 19 Aralık 2000’i gösteriyordu. F tipi cezaevi uygulamasına karşı çıkan mahkumlar, 19 talep öne sürerek süresiz açlık grevine başladı. 20 Ekim’de başlayan açlık grevi, 45. günde ölüm orucuna dönüştürüldü. Bunun üzerine 19 Aralık 2000’de 20 cezaevinde aynı anda “Hayata Dönüş” Operasyonu’na başlandı. 3 gün süren operasyon sonunda 2 asker 30 tutuklu ölürken , yüzlerce tutuklu da yaralandı.

1418990486774

Ecevit Döneminde yaşanan bu olayda, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı sebep olarak, “Yoğun tünel istihbaratı, firar hazırlığı vardı” yanıtını veriyordu. Operasyonu yöneten Yarbay, “Harekatın gerekçesi” sorulduğunda “Devlet otoritesinin tesis edilmesi cevabını verecekti.

s-508ef9bfdfc8ffcaf757ce2408e890503f0bae05

Orantısız Güç mü Uygulandı?
19 Aralık günü sabaha karşı saat 04.30 sıralarında 20 cezaevinde aynı anda operasyon başladı. Operasyon sırasında gaz bombaları ve ağır silahların yanı sıra skorsky helikopterler, iş makineleri kullanıldı. Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı’na bağlı yüzlerce kontrgerilla birliği operasyona katıldı. Cezaevlerinin çatıları delindi, duvarları yıkıldı. Koğuşlara binlerce gaz bombası atıldı, çatılardan tutsaklara ateş açıldı.
 fft64_mf1663170
“Ateş Yoktu Ama Yanıyorduk”
O gün orada olanların şunları söyleyecekti:
— “Operasyon sırasında henüz 1,5 aylık tutukluydum. Üzerimize incecik bir sıvı sıktılar. Bir süre sonra sıvının değdiği yerler yanmaya başladı. Sonra tazyikli su, sonra yine aynı sıvı… Bu bir süre böyle devam etti. Ardından ateş etmeye ve gaz bombaları yağdırmaya başladılar. Çok yakıcı, kas gerilmesi yaratan bir duman arasında kaldık. Ölüm orucundakileri ve yaralılarımızı ayırdık. Asker kurşunuyla ölenler oldu. Ercan’ı o cehennemden çıkarıp aldığımızda ölmüştü. Rıza için ise çok uğraştık.”
490-300
— “Bomba atmak için deldikleri koğuş tavanından demir kafes içerisinde bir cisim indirdiler. Kara bir duman çıkaran bu farklı nesne nedeniyle plastik gibi eridiğimi hissediyordum. Kimyasal gazla yakılıyorduk. Üstüm başım sapasağlamdı ancak derim adeta sıvılaşmıştı. Çevremden saç ve deri yanığı kokusu geliyordu. Sonra önümde saçlar uçuşmaya başladı. Uzandım, benim saçlarımdı. Önce gaz odalarından geçirildik, sonra fırınlarda yakıldık.”
1290686514-1
— “Beni yakan maddenin ne olduğunu çok merak ediyorum. Elbiselerim ve avuç içlerim yanmadı. Sırtım belime kadar yandı. Yandığımı hissettim ama alev
görmedim. Ortada isyan yoktu. Ben ölüm orucunda bile değildim. Operasyonun adının Hayata Dönüş olduğunu üç ay sonra öğrendim. Bana çok komik geldi. Hayata dönmek için önce ölümü yaşamak gerekiyor ki 3 ay boyunca ailemden kimseyi göremedim.”
katliam_550_550_0048
19 Aralık 2000 sabahı dönemin Adalet Bakanı, 32 insanın yaşamını yitirdiği, 237 insanın yaralandığı ve hapishanelerin neredeyse enkaza dönüştüğü katliamı başarılı bulduğunu açıkladı. Türk, “İnsanların göz göre göre ölüme sevk edilmesine devletin seyirci kalması düşünülemez. Bu nedenle 20 cezaevinde bir müdahale kaçınılmaz hale gelmiştir. Müdahalenin amacı, insanların hayatını kurtarmaktır. Operasyon şu ana kadar tam bir başarı ile yürütülmüştür. Herhangi bir zayiat yoktur” dedi.

images

Aradan 15 yıl geçti, o gün orada olanların çoğu sıradan insandı, sadece içerideydiler, sadece cezaevlerinde insani yaşam koşuları istediler. Ve karşılığında “Hayata Dönüş” adlı cehennemi yaşadılar.


Mustafa Tunahan Yıldız

mustafatunahanyildiz@gmail.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.