Albino Cinayetleri


 

Doğu Afrika ülkesi olan Tanzanya’da derilerinin renginden dolayı katledilen Albino’lar, ülkenin en önemli sorunlarının başında yer alıyor. Her 2 bin çocuktan birinde görülen Albino hastalığına yakalananlar, genetik bir bozukluk sebebiyle sahip oldukları beyaz saç ve ten renginden dolayı vahşice katlediliyor.

 

Kafa derisi  elleri ve ayakları 250 bine satılıyor

 

tanzanya-da-albino-cinayeti-tanzanya-albino-1477744Pagan inanışı Afrika’da hala geçerliliğini koruyor. Vudu büyücüleri, albinoların vücut parçalarıyla yapılan iksirlerin, AIDS başta olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiği ve insan ömrünü uzattığı yönünde yaydığı yanlış düşünce nedeniyle ülkede her yıl çok sayıda albino vahşete uğruyor.  Afrikalılara içinde “Albino” elleri,  ayakları,  gözleri veya kafa derisi bulunan iksirler sunulmaya bugün de devam ediliyor. Bir albinonun kafa derisi, elleri ve ayakları 250 bine kadar çıkan paralara satılıyor. Özellikle Tanzanya’nın iç kesimlerinde insanların en yakın su kuyusuna gitmek için kilometrelerce yürüdüğü yerleşim yerlerinde albino çocuklar kolay av olarak görülüyor.

 

Bebekleri doğar doğmaz öldürüyorlar

 

Resmi rakamlara göre Tanzanya’da 2007 yılında 53 albino, acımasızca katledildi, şans getirdiğine inanıldığı için bedenleri parçalanarak satıldı. Bazı bölgelerde Albino bebeklerin doğar doğmaz öldürüldüğü belirtiliyor. Bir albinonun organları 75 bin dolara kadar alıcı bulabiliyor. Ortalamadan 10 kat fazla Albino vakasının görüldüğü Tanzanya, 270 bin dolayında kişiyle en yoğun ülke olarak kabul ediliyor.

 

“Lanetlenmiş” Diyorlar

 

Halkın çoğunun, “insan olmayan, hayalet” olarak gördüğü kimi zaman tanrı tarafından cezalandırılmış “lanetli” olarak değerlendirdiği albinolar, birçok okula da kabul edilmiyor.

Afrika’daki albinolar, cinayetlere maruz kalmalarının dışında saldırılarla ve ayrımcılıkla karşılaşıyor. Albinolar dışarıda gün ışığında çalışmak zorunda kaldıkları işlerde ise deri kanserine yakalanma riskiyle karşı karşıya bulunuyor.

 

Türkiye Tanzanya’da Almino köyü kuracak

Tanzanya’da albinoların yaşadığı drama seyirci kalmayan Türkiye’nin Dar Es Salaam Büyükelçisi Ali Davutoğlu girişimlerde bulunarak ilk önce bir vakıf kurdu. Dar es Salaam’da 5 yüz albino çocuk için köy kurma girişimleri başladı. Köyün içinde ilkokul, yatakhane, mutfak, spor salonu ve oyun alanları ile atölyeler olacak. Toplumdan dışlanan bu çocuklar için yapılacak atölyelerin ileride sosyal hayatın içinde olsunlar diye el becerilerini geliştirebilecekleri bir ortam olacağı aktarıldı.

İşte Tanzanya’dan Albino fotoğrafları:

 

 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

 


Mustafa Tunahan Yıldız

mustafatunahanyildiz@gmail.com


 

4 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. yazı hali dedi ki:

  Aman ya Rabbi tüylerim diken dike oldu okurken bu nasıl bir vahset bu devirde?

  Beğen

 2. leggypeggy dedi ki:

  We spent a year travelling overland in Africa and saw many albinos. I always felt so sad for them because I knew the risks and threats they faced. It’s good that you are writing about it so more people know.

  Liked by 1 kişi

  1. Ti Yazar dedi ki:

   Hi leggy,
   Thank you for your comment. There are many communities in the world like this one and Nobody knows their trouble.

   Liked by 1 kişi

   1. leggypeggy dedi ki:

    I’m glad you’re telling some of those stories.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.