Nazi Almanyası’nın Dehşet Verici Ölüm Makineleri

İkinci dünya savaşında bir dönem rüzgar gibi eserek neredeyse tüm avrupaya hakim olan Hitler’in önderliğindeki nazi almanyası bunu elbette fazla askerlerlerin etkisiyle başarmadı. Dünya’yı değiştirmek adında alman mühendisliğine kullanan Hitler kelimenin tam anlamıyla çılgın silahlar üretti.


 

 

2_d.jpg

U-Boat
1903 yılında yapımı tamamlanan U-boat II. Dünya Savaşı’nın en etkili silahlarındandı. Denizaltı anlamına da gelen U-Boat, Alman denizaltı filosu komutanı Karl Dontiz’in geliştirdiği kurt kapanı taktiğinde önemli rol oynadı. Bu model günümüze kadar geliştirildi ve son hali 2006 yılında U-34 Type 212A olarak güncellendi.


 

 

3_d.jpg

 

Horten Ho IX
Hayalet Uçak olarak da adlandırılan Horten, II. Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru geliştirildi. Savaşın riske girdiğini gören Naziler paçayı sıyırmak için yeni mühendislik çözümleri üretmeye başladılar. Uçak prototip uçak kanadı olarak geliştirildi ve Avcı Bombardıman Uçağı olarak tanımlandı.


 

 

4_d.jpg

 

Heinkel He 111
1925’de tasarlanan Heinkel’in bombardıman uçağı olması planlanıyordu. Ernst Heinkel tarafından tasarlanan Uçak,1942’ye kadar amacına hizmet etti. Uçak özellikle Britanya savaşında büyük işlev gördü. Gövedesine koruma amaçlı tüfekler konumlandırıldı. Heinkel He 111, 1958’de emekliye ayrıldı.


 

5_d.jpg

 

Stuka Ju 87
1936’da Junkers firması tarafından üretilen asıl adı Sturzkampfflugzeug olan Stuka Ju 87, hafif bir bombardıman uçağıydı. II. Dünya Savaşı’nda bombardıman uçağı olarak kullanıldı. Bu uçağın bir diğer özelliği de dalış sırasında kulakları sağır eden düdükleriydi. Uçak 1943 yılına kadar etkin kullanıldı ve 6 bin adet üretildi.


 

 

 

8_d.jpg

 

Karl-Gerat
Özellikle Sovyet İşgali sırasında Brest-Litovsk ve Sivastopol’a karşı kullanılan silah Reinmetall şirketi tarafından üretildi. Karl-Gerat ayrıca Varşova Bombardımanı ve Bulge Muharebesi’nde müttefiklere zor anlar yaşattı.


 

 

9_d.jpg

 

Gelelim Hitler’in gözbebeği na-ı diğer Dora’ya. Almanlar bu devasa silah için çok büyük hayaller kuruyordu. Özellikle bazı askerlerin Dora’ya büyük bir aşk besledikleri de söylenebilir. Gustav yaklaşık 800 mm’lik bir namluya sahipti. 1350 ton ağırlığındaydı ve700 kg’lik mermiyi 48 km uzaklıktaki hedefe rahatça gönderebiliyordu. Silah ağır olduğundan sadece demiryolu üzerinden yürütülebiliyordu. Ayrıca sadece bir kez kullanıldı.


 

 

 

33_d.jpg

 

Robotik Silahlar

Düşman tanklarının altına girip infilak ederek yok etme amaçlı yapılmış uzaktan kumandalı bu silahın adı Goliath’tı.


 

36_d.jpg

Helikopter

Savaşta kullanılmış FI-185 hayata geçirilmiş ilk modern helikopterdir.


 

 

38_d.jpg

Roketler

Naziler yüksek bir bütçe harcayarak ses hızını aşan V2 roketlerini geliştirdi. Amaçlarıysa önce Britanya, sonra ABD topraklarını sesten hızlı V2 roketleriyle vurabilmekti.

 


 

 

 

Haunebu

1930larda Almanya ormanına bir cisim düşer. Nazi bilim adamları bu cismi tersine mühendislikle tekrar yapar ve buna “Haunebu” der.


 

 

 

 

Die Glocke

Çan şeklindeki bu cisim bir hava aracıdır.Ama çan şeklinde bir cismin uçması imkansızdır. Bazılarına göre üstün rütbeli nazi subayları bunu kullanarak zamanda yolculuk etmiştir. 1960da amerikanın bir eyaletine esrarengiz bir cisim düşer. Görgü tanıklarına göre çan şeklindedir daha sonra amerikan askerleri gelip bu cismi alıp ünlü 51.Bölgeye götürür.

 

 


 

 

Mustafa Tunahan Yıldız

mustafatunahanyildiz@gmail.com


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.