İkiz Kuleler arasında yürüyen ip cambazı: “Philippe Petit”

7 Ağustos 1974‘te Philippe Petit isimli ip cambazı şimdi yerinde yeller esen Dünya Ticaret Merkezi Kuleleri arasında ip üzerinde yürüdü. Gösteriyi 417 metre yükseklikte ve hiçbir güvenlik ağı kullanmadan gerçekleştirdi. Ölümle burun buruna olmasının yanı sıra yaptığı şey kanunlara aykırıydı. Bu nedenle küçük bir arkadaş grubuyla 6 yıl boyunca gösterinin planını yaptı. Petit, 1 numaralı kuleye bir çamaşırhane arabası içinde sızmış, şaşırtıcı şekilde arkadaşları da tüm güvenlik görevlilerini atlatarak çatıya kadar çıkabilmişlerdi.

UNILAD-Screen-Shot-2015-10-13-at-00.59.316.png

4Pn9d.jpg

Hayali ve ön çalışmaları yıllar, New York’taki son çalışmaları da sekiz ay kadar süren rüya artık gerçekleşmek üzeredir; bütün ‘eylemciler’ ve gerekli malzemeler, iki ayrı kulenin çatısında yerlerini almışlardır…

UNILAD-Screen-Shot-2015-10-13-at-01.01.026.png

 

UNILAD-Screen-Shot-2015-10-13-at-01.00.0512.png

Kulelerin sallanma oranının ve o denli yükseklikteki rüzgarın gücünün hesaplanması da dahil, tüm ölçümlere uygun olarak, iki gökdelen arasına yürüyüş teli gerilmiş ve bu ana teli dengede tutacak diğer yardımcı unsurlar da -geceden gün ağarıncaya kadar- olağanüstü zor şartlarda ve de olağanüstü bir çalışmayla hazır hale getirilmiştir…

UNILAD-Screen-Shot-2015-10-13-at-01.00.395.png

UNILAD-Screen-Shot-2015-10-13-at-01.00.219.png

Her şey hazır olduğunda, siyah giysileriyle bir gölgeyi andıran Philippe, yeni bir sabaha daha hazırlanan New Yorkluların en taze gururu olan İkiz Kuleler arasında ve dört yüz küsur metre yukarıdaki çelikten bir ipin üstünde, yaklaşık bir saat sürecek olan muhteşem gösterisine başlar…

UNILAD-Screen-Shot-2015-10-13-at-00.59.1710.png

Petit sabah 7.15’te gösterisine başladı ve polis gelip müdahale edene kadar toplamda 45 dakika ip üzerinde kaldı. Hüneriyle alkış yağmuruna tutulan bu deli adam halkın desteği sayesinde midir bilinmez hiç ceza almadı. Yalnızca cezasına karşılık Central Park’ta çocuklar için bir gösteri yapması istendi.

UNILAD-Screen-Shot-2015-10-13-at-00.59.469.png

Rosenthal_IMAGE_1_Man_on_Wire_2008_.jpg

Petit çocukluğundan gelen karşı konulmaz bir akrobasi tutkusu olduğunu söylüyor. Görüntülerde ikiz kuleler gösterisi ardından Petit’e “Bunu neden yaptınız?” diye sorulduğunda da “Hiçbir sebebi yok.” diyor. Ama kuşkusuz Petit en güzel şekliyle kanuna karşı gelip insanda korku ve saygı uyandıran bir sokak sanatı yapıyor.

 


Mustafa Tunahan Yıldız

mustafatunahanyildiz@gmail.com


 

 

5 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. wwwpalfitness dedi ki:

  The movie was actually surprisingly watchable:)

  Liked by 1 kişi

  1. Ti Yazar dedi ki:

   Yes i think so 🙂

   Liked by 1 kişi

   1. wwwpalfitness dedi ki:

    🙂

    Liked by 1 kişi

 2. jalesak dedi ki:

  Sebepsiz yapmak lazım bazı şeyleri .

  Beğen

 3. Philippe Petit, benim için bu belki bir keşif. Beni yutup bitirebilecek dahi olsa korkmuyorum. O yüzden yaşamın sınırı dediğimiz ölüm beni rahatsız etmiyor. Yaşam dileğim var, ölüm değil diyor.
  Ve yine Philippe Petit yaşamı hissetmek için bunu yapmak zorundaydım diyor.
  Siz ceza almadığından bahsetmişsiniz ama, Central Parkta zemin üzerine gerilmiş, yerden yüksek olmayan bir ip üzerinde çocukların önünde yürütülmek, yaşamı hissetmek için yerden 400 küsür metre yukarıda yürümek zorunda hisseden bir performans sanatçısı için oldukça onur kırıcı ve yeterince ağır bir ceza.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.