30. Yılında Hocalı Katliamı Fotoğrafları Hocalı Katliamında Neler Yaşandı


 

Hocalı Katliamında Neler Yaşandı? diye soranlar mutlaka vardır. Yeni nesil yaşananları bilmekle mükelleftir. Geçmişini bilmeyen geleceğe de doğru yön veremez. 30. yılında Hocalı Katliamı yazısını sizler için derledik. Peki  Hocalı katliamı nedir? Hocalı neresidir? Hocalı katliamından neler yaşandı sorularını cevaplamaya çalışacağız. Takvimler 26 Şubat 1992’yi gösteriyordu. Daha sonradan ‘Hocalı Katliamı’ diye anılacak olan ve tarihe kara bir leke olarak düşecek olan olay tam da o gün yaşandı. Hem de gazeteler televizyonculuk gibi yayınlar varken Dünyanın gözü önünde yaşandı tüm bunlar… Azerbaycan’ın Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında 30 yıl önce aralarında yaşlı insanlar, kadınlar ve çocukların da olduğu 613 Azeri, Ermeniler tarafından katledildi. Esir düşenler, hâlâ kayıp olan Azeriler var.

Hocalı-Katliamı-10.jpg

1988’de başlayan Azeri ve Ermeni halkı arasındaki Karabağ Savaşı devam ediyordu. Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Dağlık Karabağ bölgesinin en önemli tepelerinden birisindeki Hocalı kasabası Ermeni güçleri için önemli bir askerî hedef niteliği taşıyordu.

Hocalı-Katliamı-8.jpg

Ermeniler  hakimiyeti ele geçirmek amacıyla Hocalı’ya ilerlemeye başladı. Hocalı kuşatmasıyla, sivil halkın kaçabileceği tek bir istikamet kalmıştı: Doğu tarafı… Çok az sayıda kişinin kullandığı Kuzeydoğu hattı sayılmazsa, sivillerin çoğu, doğu koridorunu kullanarak Hocalı’dan ayrılmak istedi. Ancak o yolda, Azerileri Ermeni askerler bekliyordu. Sivillerin yanındaki silahlı güçler karşılık vermeye çalışsa da, sivillerle birlikte tamamı açılan ateş sonucu öldü.Hocalı kuşatmasından kaçamayan Azeriler, belki de yakın tarihin gördüğü en acımasız, en vahşi katliamlardan birine maruz kaldılar…

310112-katliam-11.jpg

İnsan Hakları örgütü’ne ölenlerin sayısını verilmediği için, kentin içindeki çatışmalarda ölenlerin sayısı bilinmemektedir. Hocalı`dan kaçarken koridorlarda Ermeniler tarafından öldürülenlerin sayısı ise olaydan sonra netleşmeye başladı.

55eb0334f018fbb8f8a546a9.jpg

Azeri resmî kaynaklarına göre, 1992 yılında Ermeni güçleri 25 Şubatı 26 Şubat’a bağlayan gece Hocalı kasabasının giriş ve çıkışını kapadılar. 83 çocuk, 106 kadın ve 70’den fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 Azeri vahşice öldürüldü, toplam 487 kişi ağır yaralandı.
Sekiz aile tamamen yok oldu, 487 kişi sakat kaldı ve 1275 kişi esir alındı. Esir alınanlardan 68’i kadın ve 28’i çocuk toplam 150 kişinin yaşayıp yaşamadığı belli değildir.

Untitled.jpg

Ermenistan Devlet Başkanı Sarkisyan Katliamın Başında Yer Alıyordu

Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, Hocalı Katliamı’nın sorumlusu birliklerin başındaki iki liderden biriydi, ve bazı kaynaklara göre katliam emirlerinin sahibi.

Nitekim Sarkisyan, İngiliz araştırmacı Thomas de Wall’un yaptığı bir röportajda o günlerden şu şekilde bahsediyor;

Azerbaycanlılar Ermenilerin sivil halka karşı katliam yapmayacağını düşünmekteydiler. Biz bunu azerbaycanlılara şaka yapmadığımızı göstermek amacıyla ibret olsun diye yaptık.

 

55eb0334f018fbb8f8a546a7.jpg

 Dünya basını katliamı nasıl verdi?

“Ermeniler Hocalı’ya saldırdılar. Bütün dünya tanınmaz hale getirilmiş cesetlere tanıklık etti. Azerbaycanlılar çok sayıda insanın öldürüldüğünden haber vermekteler”.

“Krua l’Eveneman” dergisi (Paris), 29 Şubat 1992 yılında 

“Ermeni askerleri binlerce aileyi yok etmiştir”

Sunday Times gazetesi (Londra), 1 Mart 1992 yılında 

“Ermeniler Ağdam’a doğru giden orduyu kurşun yağmuruna tutmuştur. Azeriler 1200 kadar ceset saymış. Lübnanlı kameraman, ülkesinin zengin Ermeni Taşnak lobisinin Karabağ’a silah ve asker gönderdiğini onaylamıştır.”

Financial Times gazetesi (Londra), 9 Mart 1992 yılında 

“Birçok insan çirkin hale getirilmiş, masum kızın sadece kafası kalmış.

“Times gazetesi (Londra), 4 Mart 1992 yılında 

“Video kamera kulakları kesilmiş çocukları gösterdi. Bir kadının yüzünün yarısı kesilmişti. Erkeklerin kafa derisi soyulmuştu.”

“İzvestiya” gazetesi (Moskova), 4 Mart 1992 yılında 

“Ağdam’da bulunan yabancı gazeteciler  Hocalıda öldürülmüş kadın ve çocuklar arasında kafa derisi soyulmuş , tırnakları çıkarılmış 3 kişi görmüşlerdir.” 

“Le Monde” gazetesi (Paris), 14 Mart 1992 yılında  

“Binbaşı Leonid Kravets: Ben şahsen tepede yüz civarında ceset gördüm. Bir erkek çocuğun kafası yok idi. Her tarafta acımasızca öldürülmüş kadın, çocuk ve ihtiyar vardı.”

“İzvestiya” (Moskova), 13 Mart 1992 yılında 

2 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. sevinclidunya dedi ki:

  Teşekkür edirem size, derdimize ortaq olduğunuz için. Zaten türkün türkden başka dostu yok ki…
  Ermeni vehşiliyi tarixin qan yaddaşına çevrilib, bunu unutmak kolay olmayacaq. Unutmak da olmaz!!!
  Savaş varsa, ölmek de var, amma insanlara acımasız halda zülm etmek vahşilikdir. Bunu ermeni yapdı. 5 yaşında çoçukların kafa derisi soyuldu, körpe yavruların diri-diri kalpleri çikarıldı, ihtiyar kocaların kolları, ayakları bağlanaraq yerle süründü, şerefsizcesine kızlara, annelere tecavüz edildi…budur ermenin iç üzü, xisletinden murdarlıq olan bir milletdir onlar.

  Liked by 1 kişi

 2. Royale dedi ki:

  Çox teşekkurler. Qardaşımız olaraq hemişe yanımızdasız. Ne yaxşı ki varsız. Qetle yetirilenlerin ahı yerde qalmayacaq İnsAllah. Bu cür vehşilikleri yayımladığınız üçün çox sağ olun.İller keçmesine baxmayaraq unudulmur ve unudulmayacaq. Ermeni vehşiliyine her kes şahid olsun. Bu edaletsizliye heç kes susmasın.

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.