İsrail’de Hristiyan Ramazan Davulcusu

İsrail’de en eski yerleşim birimlerinden Akka’da Ramazan’da Müslümanları bir Hristiyan sahura kaldırıyor. Mişel Eyüb bunun farklı inançların birlikte yaşaması, sevgi ve barış için çok önemli olduğunu söylüyor.

000_BY92W.jpg

Akka, İsrail’in Akedniz kıyısında yer alan yaklaşık 50 bin nüfuslu bir kentidir.

Tarihi milattan önce 1400 yıllarına dayanan bu eski yerleşim biriminde Müslümanlar, Yahudiler ve Hristiyanlar birlikte yaşıyor. 

Akka’da Ramazan ayında Müslümanları sahura kaldırmak için sürdürülen Ramazan davulculuğunu son yıllarda bir Hristiyan yapıyor. 

Ramazan dışında inşaat işçiliği yapan Mişel Eyüb, ‘Müsaharat’ denilen sahur davulcuğununun 1400 yıllık bir gelenek olduğunu belirtirken, “Bu birlikte yaşamanın, sevginin, barışın sembolüdür. Burada davulcunun kim olduğu önemli değil, davulcu basit bir insan” diyor. 

000_BY8W3.jpg

Ayoub, geleneği sürdürmenin önemine vurgu yaparken yaptığı işin halktaki karşılığı için  “Benim küçüklüğümde sahur davulcusunu hep duyardım. Bir mahalleden diğerine giderdi. Bu gelenek uzun süredir kaybolmuş durumda. Allah bana güzel bir ses lutfettiği için ben sahur davulculuğunu üstlendim. İnsanlar seviyor bunu, çünkü eski bir geleneği canlandırıyor. Allaha şükür herkes memnun” ifadelerini kullanıyor. 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.