Tor Browser Nedir? Ne İşe Yarar? Çalışma Mantığı

Tor Browser Nedir? Ne İşe Yarar? Kurulum

Merhaba arkadaşlar, Tor browser nedir konusunda önemli bir makale yazmak istedim. Evet, tor ağı nedir? Bizim ne işimize yarayacak? Açılımı The Onion Router‘dır öncelikle bunu kavrayalım. İlk olarak ABD ordusunun uzantısı olarak kullanılıyordu. Daha sonradan son kullanıcılar falan kullanmaya başladı bu ağı. İlk olarak bu şekilde ortaya çıktı..
Kullanım Amacı: Gizlilik. Zaten tor ağının bir diğer adı ise anonim ağ’dır.. Tüm interneti sansürsüz olarak özgürce kullanmanızı sağlar. Siz özgürce dolaşırken aynı zamanda gizlilik ilkelerinizi olabilecek en iyi seviyede korur ve konumuzu paylaşmaz.
Tor ağının karmaşık bir çalışma prensibi var, ve bu da bizi takip etmek isteyenlerin işini zorlaştırıyor. (Bizi kim takip edecek demeyin.) Dilerseniz şöyle bir görsel ile anlaşılması daha kolay bir hale getirelim olayı.
tor-structurehtw3
Gördüğünüz gibi, Tor browser‘da bir arama yaptığımızda farklı farklı sunuculardan geçiyoruz. Hedefe ulaşana kadar verilerimiz tamamen şifrelenerek sunucular arasında geçiş yapar ve hedefe ulaşırız. Bu geçişler oldukça karmaşık bir algoritmadan oluşuyor, bu da tor ağının takip edilmesi zor bir ağ olmasını sağlıyor.
Kaynak: derinweb.net

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.