İlk Seks Robotu Harmony’e Merhaba Deyin

Üretimine bu yıl başlanacak sex robotlarının hayatımıza girişi endişe verici olsa da, bilim insanları gelecek yıllarda bu robotların insanlık için vazgeçilmez olacağını düşünüyor. 

“Harmony” hayatımıza bu yıl girmiş bir sex robotu. Mimikleri ve konuşma yeteneği kısıtlı olmasına rağmen özel bir uygulama sayesinde yapay zekâdan gücünü alarak robot sahibi hakkında birçok bilgiye zamanla sahip olabiliyor. Kullanıcılar kaprisli, sinirli veya sevgi dolu gibi farklı kişilik seçeneklerinden birini yükleyebiliyor. Kıskanç seçeneğini seçen kişiye Harmony: “O kızı Facebook’tan sileceksin.” diyor; fakat Harmony’e kıskanç olmanın ne demek olduğunu sorduğunuzda; “Özür dilerim. Kendimi geliştirmem lazım.” cevabını alıyorsunuz.

harmony-sex-robot.jpg

Peki, neden seks robotu?

BBC’nin bir röportajında seks mankeni kullanıcısı Young, mankeni neden aldığını açıklarken: “Bir süre yalnızdım ve çok sayıda kızla çıktım. İlişkilere çok zaman harcadım. Bir kızla birlikte olmak istiyorum, ama Mai Lin’in (seks robotu) varlığından memnunum.” diyor. Ayrıca, “Ona kıyafet almak için alışverişe çıktığımda hayatımda biri olduğunu hissediyorum; ama hata yapmaktan endişe etmiyorum. Ona bir şapka aldığımda beğenmediği hiç olmuyor. Uygulamayı mutlu, sevecen ve konuşkan olarak ayarladım. Yapay zekâ bambaşka bir şey ve beni gelecek için heyecanlandırıyor.” diye ekliyor. Kullanıcının yaptığı açıklamaya bakılırsa insanlar artık bir ilişkinin sorumluluğunu ve kaygısını taşımak istemiyor.

İnsanlar robotlarla düzenli olarak cinsel ilişkiye girecek ve hatta onlara aşık bile olabilecekler. 

Seks robotlarının gelecekte yaşamımıza nasıl etki edeceği gündemi oldukça meşgul ediyor. İngiltere’de Sunderland Üniversitesi’nde seks ve eş seçimi konusunda uzman psikolog Helen Driscoll’a göre, bu yüzyılın ikinci yarısında insanlar robotlarla düzenli olarak cinsel ilişkiye girecek ve hatta onlara aşık bile olabilecekler.

De Monfort Üniversitesi’nden Dr. Kathleen Richardson’a göre bu robotlar, kaçınılmaz olarak cinsiyetçiliği tetikleyecek. Richardson: “Cinsiyet ayrımı gözetmeyen bir anlayış varmış gibi görünse de bu ürünleri alan çok fazla kadın yok. Bu yüzden bu alan ağırlıklı olarak erkekler ve erkeklerin cinsellik hakkında görüşleri üzerinden işliyor.” diye belirtiyor. Bunun yanı sıra birçok bilim insanı robotlarla ilişkinin yaygınlaşmasıyla insanlar arasındaki iletişimin giderek azalacağını ve bunun da gelecekte büyük sorunlar yaratacağını düşünüyorlar.

561737749f1d9051131011e4fc77ff50--domestic-robots-crazy-things.jpg

Tecavüzcüler ya da pedofiller için cinsel terapi aracı olabilir.

Bu olumsuz görüşlerin yanında, seks robotlarının birçok toplumsal soruna çözüm olabileceğini düşünen bilim insanları da bulunuyor. Delft Teknik Üniversitesi’nde görevli Wynsbergh: “Cinsel ilişkiye giremeyecek konumdaki engelli ve yaşlılar için faydalı bir adım. Ayrıca cinsel ilişki konusunda çeşitli problemleri olan kişiler için devrim niteliğinde.” diyor. Bunun dışında seks robotlarının cinsellikle ilgili tedavilerde, tecavüzcüler ya da pedofiller için cinsel terapi aracı olarak kullanılabileceği de söyleniyor.

Seks robotlarıyla ilgili bu tartışmalar sürerken bu robotların hayatımızda nasıl konumlanacakları ve toplumsal ne tür değişimlere yol açacağı hala bir merak konusu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.