30 Milyon Yıllık, Eşi Benzeri Olmayan Mağara

30 Milyon Yıllık, Eşi Benzeri Olmayan Mağara. Yeni Zelanda’da yer alan bu eski mağara, dünyada eşi benzeri olmayan bir doğa olayına ev sahipliği yapıyor.

Yeni Zelanda’nın Kuzey Adası’nda bulunan 30 milyon yaşındaki bir mağara, bugüne kadar görmüş olabileceğiniz en güzel doğa olaylarından birisine ev sahipliği yapıyor. Eski mağara bu ününü, duvarlarında bulunan küçük larvalara borçlu.

“Glowworms” olarak bilinen bu larvalar, sivrisineği andıran küçük bir sineğin larvaları ve yeşil, mavi ışık saçabilme kabiliyetine sahipler. Güneş ışınlarının ulaşamadığı mağara, bu larvaların ürettiği ışıklarla aydınlanıyor ve ortaya, aşağıda görebileceğini mükemmel görüntüler çıkıyor.
Bu solucanlar dünyada sadece Yeni Zelanda ve Avustralya’nın doğasında bulunuyorlar.Avustralya’da yer alan türleri daha ufak gruplar halinde yaşayıp,az ışık saçabiliyorlar.

Mağarada parlayan ve ışık saçan  solucan kolonileri yaşıyor. 30 milyon yıldır bu mağarada yaşayan solucanlar ve sivrisinek benzeri canlılar etrafa mavi ve yeşil tonlarında ışık saçıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.