Salvador Dali “Haşlanmış Fasulyeli Yumuşak Yapı (İç Savaş Öngörüsü)”

soft-construction-with-boiled-beans-premonition-of-civil-war(1)
Soft Construction With Boiled Beans (Premonition of Civil War), (Haşlanmış Fasulyeli Yumuşak Yapı, İç Savaş Öngörüsü), 1936

1936’da başlayan İspanya İç Savaşı’ndan altı ay önce tamamlamış bir resim olmasına rağmen gelen bir iç savaşı hissettiğinden olsa gerek İç Savaş Öngörüsü adını koymuştur resme. Haşlanmış fasulyeyi kolları bacakları ayrışmış ve kendisiyle dalaşan, sanki kendi kendini boğmaya çalışan kocaman bir figür gibi betimlemiştir.

İspanya’yı kaosa sürükleyen İspanya İç Savaşı,  General Francisco Franco’nun galibiyetiyle sona erince, Dalí yeni kurulan faşist rejimi desteklediğini açıkladı. Bunun üzerine, çoğunluğu Marksist olan ve Dalí’nin abartılı dikkat çekme çabalarından zaten hoşlanmayan sürrealistler, Dalí’ye açıkça sırtlarını döndüler. Sürrealist grubun önderi Breton, Salvador Dalí’nin isminden iğneleyici bir anagram çıkardı: Avida Dollars (Dolar Heveslisi). Dalí ise cevap vermekte gecikmedi: “Le surréalisme, c’est moi!” (Sürrealizm benim!) Sürrealistler ve Dalí arasındaki çekişme, Dalí ölene kadar devam edecekti.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.