Ünlü Ressam Van GOGH’un İntihar Ettiği Silah Müzayedeye Çıkıyor

Bir Fransız müzayede evi, 1890’da ünlü ressam Van Gogh’un  intihar etmek için kullandığı silahı müzayedeye çıkacağını duyurdu.

Silah, 1965 yılında Paris’in kuzeyinde sanatçının hayatının son zamanlarını geçirdiği Auvers-sur-Oise köyünde bir çiftçi tarafından bulundu. Ailesinin anlattığına göre; Van Gogh, zamanının çoğunluğunu çevredeki tarlalarda çalışarak geçiriyordu. Yine tarlada çalıştığı gün kendini midesinden vurdu. Orada yaralanan Van Gogh akşam saat 9 civarı midesini tutarak eve geldikten 36 sonra ölmüş.

Vincent Van Gogh’un Kısaca Hayat Hikayesi

Vincent Van Gogh, 30 Mart 1853 tarihinde, Hollanda’nın güneyindeki Brabant bölgesinde, Groot-Zundert köyünde dünyaya geldi. On iki yaşına kadar köyünde doğa ile iç içe bir hayat süren Vincent Van Gogh, La Haye, Brüksel, Londra ve Paris’de yaşadı. Din Adamı okulunu bırakması resme yönelmesi ailesiyle arasını açtı. Bundan sonra resmen tutanamayanları oynayan ünlü ressam Brüksel’deyken Ridden Van Rappard’dan resim eğitimi aldı ve ondan perspektif öğrendi. Böylelikle resme başlayıp çağdaş resim sanatının oluşturulmasında öncü rol oynadı.  En ünlü resimleri ise Ayçiçekleri, yatak odası, yıldızlı gece, arselde gece kahvesi adlı resimleridir.

______________________________________

TUNA RAVALI 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.