İspanya Sivil Savaşı Sembol Fotoğrafının İç Yüzü

marina-1024x717.jpg

Marina Ginestà, 1936 Temmuzu’ndaki askeri ayaklanma sırasında, Barselona’daki Hotel Colón’un çatısında Juan Guzmán tarafından çekilen bu fotoğrafı sayesinde üne kavuştu. Bir muhabir olan Ginestà’nın silah taşıdığı tek ân buydu. Omzundaki M1916 İspanyol mavzeri ise İspanya’nın meşhur Oviedo fabrikasında İspanyol Ordusu için üretilmişti.

Marina ağırlıklı olarak İspanya Komünist Partisi (PCE, Partido Comunista de España) tarafından yönetilen ve Birleşik Sosyalist Gençlik (Juventudes Socialistas Unificadas) denilen bir gençlik organizasyonunun üyesiydi. Savaş patlak verince, Sovyet gazetesi Pravda’nın muhabiri Mikhail Koltsov’a yardım eden bir muhabir ve çevirmen olarak görev yaptı. Aralarına daha yeni katılmasına rağmen Stalinistlerin izlediği yoldan dolayı hayal kırıklığına uğrayan Marina, savaşın geri kalan kısmında bir milis olarak kaldı ve bu süre zarfında (ünlü yazar George Orwell’in de mensubu olduğu) anti-Stalinist P.O.U.M ve Anarşist C.N.T. gibi gruplara yakınlaştı.

Marina, Carlos Fonseca’nın her yerde basılan ve yayımlanan 13 Kırmızı Gül adlı kitabının kapağında yer almasına ve fotoğrafının İç Savaş’ın Yayımlanmamış Fotoğrafları (2002) adlı kitapta diğer düzinelerce fotoğraf arasında yer almasına rağmen 2006 yılına kadar kendisinin bu ikonik fotoğrafından haberdar olmadı. Marina’yı teşhis eden kişi, bir başka fotoğrafta Marina’yla birlikte görülen Pravda’nın Sovyet muhabiri Mikhail Koltsov’nun anılarını okumuş olan Garcia Bilbao’dur. Garcia Bilbao, Guzman tarafından çekilen ünlü fotoğrafta, “Jisnesta Marina” olduğu belirtilen kişinin Marina Ginesta olduğunu bulmuştur.

29 Ocak 1919’da Toulouse’da, İspanya’dan Fransa’ya göç eden terzi bir ailenin kızı olan Marina 11 yaşındayken ailesi ile birlikte Barselona’ya taşınmıştı. Ginestà savaş sona ermeden önce yaralandı ve Montpellier’e gönderildi. Fransa Naziler tarafından işgal edildiğinde Dominik Cumhuriyeti’ne kaçtı ve orada evlendi. 1946’da diktatör Rafael Trujillo’nun yaptığı zulüm yüzünden ülkeyi terk etmek zorunda kaldı. 1952’de Belçikalı bir diplomatla evlendi ve Barselona’ya döndü. 1970’lerin başında Paris’e taşındı. Marina Ginestà, Ocak 2014’te 94 yaşında Paris’te öldü. Marina’nın sembolik fotoğrafının çekildiği Barselona’daki Hotel Colon tahrip edilmiş ve onun yerine günümüzdeki Banco Español de Credito inşa edilmiştir.

 

Marina Ginestà ve kardeşi – 1936.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.