Dünyanın en büyük ama zararsız köpek balığı

Balina köpek balığı, Rhincodontidae familyasından devasa büyüklükte, zararsız bir köpek balığı. Tüm denizlerde görülmekle birlikte başlıca yaşam alanı tropikalardır. Gri veya kahverengi olan gövdesinde küçük noktalar ve beyaz-sarı ince, dikey çizgiler bulunur.

İçerisinde yaklaşık 53 farklı tür barındıran köpek balığı familyası, sahip olduğu çeşitlilik ile engin denizleri kucaklıyor. Bunlardan birisi olan balina köpek balıkları ise en sıra dışı türlerden.

  • Balina köpek balıklarının uzunlukları 5.5 metre ile 10 metre arasında değişirler.
  • Yetişkin bir balina köpek balığı yaklaşık 19 ton ağırlığındadır.
  • Dişi balina köpek balıkları, yumurtaları içlerinde çatlayana kadar yumurtlamazlar ve yavruları genellikle 71cm büyüklüğünde doğar.
  • Bu canlılar genellikle gruplar halinde yüzeye yakın şekilde yüzerler ve bu nedenle avcıların sık sık hedefi haline gelir.
  • Mavi, koyu benekli ve gri renkleriyle birlikte küçük gözlere ve büyük bir gövdeye sahiptir ancak hiç saldırganlık göstermezler. Dalgıçlar bu nedenle onlara yaklaşıp rahatlıkla dokunabilirler.
  • Balina köpek balıkları, iri cüsselerine rağmen genellikle plankton ile beslenirler.

Yukarıda verdiğimiz bilgiler ışığında bu canlıların oldukça eşsiz ve ilginç varlıklar olduğunu rahatlıkla anlayabiliyoruz. Geçmişte balina köpek balıkları hakkında yapılan araştırmalarda onların yaklaşık 70 ila 100 yıl arasında bir ömür çizgilerine sahip oldukları (tabii avlanmazlarsa) belirtilmişti. Yeni yapılan “Deniz ve Tatlı Su Araştırmaları” verilerini analiz etmek için bilim insanları tarafından kullanılan şerit ölçümleri, lazerler, kameralar ve matematiksel denklemler gösterdi ki balina köpek balıkları, yaklaşık 130 yıl yaşayabiliyorlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.