1964 Yılında, İstanbul Boğazı Sularında Yüzen Bir Araba!

Fotoğrafa baktığımızda Harry Potter’ı tutsak edildiği evden kaçırmak isteyen Sam Weasley’in kullandığı uçan araba akla geliyor olabilir. Ancak bu otomobil uçamıyor, yüzüyor… Hem de 1964 yılında… Kuveytli Muhammed Musallam hem karada hem denizde gidebilen bir otomobil icat etti ve bu arabayla Avrupa turuna çıktı. Otomobil, İstanbul Boğazı kıyılarında dolaştı, hatta Galata köprüsü civarında ve limandaki gemiler arasında, suların üzerinde gösteri yaptı. 

IMG_2263.JPG

30 Temmuz 1964 yılında Muhammed ve otomobili Avrupa’ya doğru yola çıktı. Temmuz ayının sonbaharında yolu İstanbul Boğazına düşecekti. O gün İstanbul halkı daha önce hiç görmedikleri bir manzarayla karşılaştı. Boğazın ortasında bir otomobil suları yara yara vapurlarla yarışıyor, sandalların arasında cirit atıyordu. Boğazı dolaşan otomobili görenler sahillere koştu. Tam anlam verilemeyen bu görüntü ertesi günkü gazetelerden anlaşılacaktı. Gazeteler, Muhammed isimli bir mucitin otomobiliyle Avrupa turuna çıktığını yazıyordu. Ayrıca otomobil hem kara da hem de denizde gidebiliyordu.

bogazdaki-otomobil-2.jpg

Muhammed Musallam Beyrut’tan İskenderun’a deniz yoluyla gelmiş karadan yoluna devam ederek İzmit’e geçmiş ve tekrar denize inip İstanbul’a varmıştı. Muhammed, Haydarpaşa’dan boğaza geçtikten sonra Rumeli Hisarı’na kadar uzanıp tekrar limana döndü.

Her tarafta hayretle takip edilen bu marifetli otomobil surlar önünde, boğaz kıyılarında, Galata köprüsü civarında ve limandaki gemiler arasında alışılmadık bir manzara meydana getiriyordu. Kuveytli Muhammed 1964 yılına rağmen böyle bir teknolojiye imzasını atmıştı. Kuveytli Avrupa gezisine İstanbul’dan sonra da devam etti.      

1964’te yaşanan bu olay gazetelere de yansıdı:

ARABA.JPG

Mustafa Tunahan Yıldız

mustafatunahanyildiz@tiyazar.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.