Reddit Kurucusu Aaron Swartz’ın Yürek Burkan Hikayesi

Normalin üstünde bir zeka seviyesi ve öğrenme algısına sahip olduğunu 3 yaşındayken televizyondaki alt yazıları okumaya başladığında kanıtlamış oldu Aaron.

13 yaşına geldiğinde Wikipedia ile aynı işlevi gören The Into Network sitesini kurdu ve ödül kazandı. 1 yıl sonra ise RRS grubuna üretici olarak katıldı.

Yaşından büyük işler yapmaya devam ederek 15ine geldiğinde IEEE dergisinde hakemli bir makale yayımladı ve Creative Commons lisans modelinin gelişimine katkıda bulundu.


Üniversite yıllarına geldiğinde insan ve toplumu daha iyi anlamak istedi ve Stanford Üniversitesi’nde sosyoloji okumaya başladı. Fakat okuldan beklediğini alamadı ve 1. sınıftan sonra okulu bıraktı. Okulu bırakmasının ardından Y Combinator isimli girişim şirketinden teklif aldı ve Infogami sitesini kurdu.

Bu dönemde Steve Huffman ve Alexis Ohanian ile tanıştı ve birlikte hepimizin çok yakından bildiği sosyal paylaşım sitesi ‘’Reddit’’i kurdular.

Reddit satıldı ve Aaron zengin oldu. Asıl derdi para olmadığı için bu zenginliği eski yaşantısından hiçbir şey götürmedi ve Aaron, küçücük bir odada yaşamaya devam etti.

Aktivist kimliğinin oluşumu küçük yaşlardaki bilgiye ulaşma özgürlüğüne olan düşkünlüğünden geliyordu. Siyasete atıldı ve Yenilikçi Değişim Komitesi’nin kuruluşunda yer aldı. Dünya üzerindeki gelir dağılımının ve ulaşmak istediği kitlelerin durumunu değerlendirmesi sonucu teknolojiyle yetinmemeye karar verdi ve siyasete uzandı.

Küçüklüğünden beri savunduğu bilgiye ulaşma özgürlüğü, lafta kalmadı ve 2011 yılında Bilimsel makale veritabanı JSTOR’dan 4 milyonu aşkın belgeyi halka ulaştırdı.

Ücretli olan bu sistemden aldığı belgeler ile Aaron’un hakkında 13 ayrı dava açıldı. Tutuklama kararı çıktı ve kefaletle serbest bırakıldı. Bu suçlardan en önemlileri “bilgi korsanlığı” ve “yasadışı dosya indirme” suçlarıydı.

Siyasi faaliyetlerine devam etti. Dava süreci boyunca Wikipedia, Reddit ve Craigslist kararma kararı alarak Aaron’a destek oldular.

FBI ajanları tarafından sıkı bir takibe maruz kalan Aaron, bu dönemde hissettiği baskıdan dolayı psikolojik sıkıntılar yaşamaya başladı.

35 yıl hapis ve 1 milyon dolar para cezası ile karşı karşıya kaldı. Hapse girmekten oldukça korkuyordu ve kız arkadaşına devamlı olarak bu durumdan bahsediyordu. Üst üste gelen suçlamalar ve ağır psikolojik süreç depresif yapısını daha çok ortaya çıkardı ve dayanma gücünü baltalamaya başladı.

Zorlu ve sarsıcı hukuki süreç devam ederken Aaron bunlara daha fazla dayanamadı ve 11 Ocak 2013’te, henüz 26 yaşındayken kendini asarak intihar etti.

Bilgiye ulaşma özgürlüğünü savunan bir aktivist olarak hayatına son veren Aaron’u bu süreçte intihara sürükleyen ve başrollerden biri olan Jstory, sitesindeki makaleleri ücretsiz olarak kullanıma sunmaya başladı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.