Elektrikli araçlar için kullanılan kobalt madenlerinde çalışan çocuk işçiler

Çevre dostu olmaları nedeniyle elektrikli araçlar günümüzde bir hayli revaçta. Tıpkı akıllı telefon, tablet ve dizüstü bilgisayarlarda olduğu gibi, elektrikli araçların bataryalarında da kobalt madeni kullanılıyor.

Batarya üretimi için kritik öneme sahip kobalt madeninin önemli bir kısmı Kongo Demokratik Cumhuriyetindeki madenlerden çıkarılıyor. Ülkedeki kobalt madenlerinde işçilerin çalışma koşulları hiç de iyi değil. Üstelik, kobalt madenlerinde binlerce çocuk işçi de çalışıyor. UNICEF’in hesaplamalarına göre, kobalt madenlerinde çalışan çocuk işçilerin sayısının 40 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.

Uluslararası Af Örgütü ise yeni kampanyasında bazı otomobil üreticilerinin kobalt madenciliğinde etik standartları hala karşılamıyor oluşuna dikkat çekiyor. Havas Prag imzalı ilanlarda çevre dostu elektrikli araçların yeniden şarj edilebilmesinin kolay olduğu ancak kobalt çıkarmak için çalışan 150 bin maden işçisinin tek bir canının olduğu belirtilerek, satın alma kararında söz konusu etik standartların karşılanıp karşılanmadığının göz önünde bulundurulması gerektiği vurgulanıyor.

Bir Cevap Yazın