Aç Bakalım Teleteksi Ne Diyor?

Teletekst televizyonlarda interaktif işlemler yapılmasına olanak sağlayan teknolojidir. Bu teknolojiyle televizyondan borsa takibi, maç sonuçları gibi birçok işlemi gerçekleşmesi mümkün olmuştur. Günümüzde dünyanın çoğu büyük kanalında teletekst desteği bulunmaktadır.

Metin ve basit grafiklerin televizyon ekranına aktarılması için kullanılan havadan yayın tiplerinden birine verilen isimdir. Yayın tarama satırlarındaki kullanılmayan parçalardan yararlanır ve izleyebilmek için televizyonda özel bir çözücüye gereksinim duymaktadır. Teletekst genel olarak tek yönlü bir yayın tipidir. Kullanıcı uzaktan kumandadaki tele-tekst tuşları ile görmek istediği sayfayı seçebilir.

Nasıl bir nesil öncesinde renkli televizyonlar, renksizlere göre daha havalıysa teletext teknolojisi kullanan televizyon sahibi olmak da büyük bir olaydı. O zamanki klişe deyimle “dünyayı ayağımıza getiren” bir yenilikti.

Tabi İnternet daha yaygınlaşmamış. Haber alabilmek için saat başı bültenler veya ana haber bültenleri bekleniyor. Yeni bir gelişme olduğunda ahizeli telefonunuza bildirim gelmiyor veya binlerce haber kaynağı yok. Ne yapıyoruz? Teletext kullanıyor, dünyadan anında haberdar oluyoruz.

En güzel özelliği de sadelikti. Belki de mecburiyetten böyleydi ama tam bir performans canavarıydı. Üzerinde ‘TXT’ yazan tuşla bağlanılır, ana sayfadaki kategorilere göre istenilen bilgiye ulaşılırdı. Hem de ücretsiz.

İngiliz bilgisayar mühendisi John Addams tarafından geliştirilen bu teknoloji büyük ses getirmişti. 1970 yılında başlayan çalışmalar 1973 yılında meyvesini verdi.

İnternet gibi interaktif olmasa da bilginin karşı tarafa en güncel şekilde verilmesi amaçlanıyordu. Hatta, ilk çıkış noktalarından biri İngitere’de kırsal yerleşim yerlerinde yaşayan insanların olan bitenden anında haberdar olmasıydı.

İlk yayını Telegün ismi adında TRT 1990 yılında başlatmış, özel kanalların çoğalmasıyla birçok kanal kendi teletext servisini açmıştı.

Türkiye’de telemetin yayıncılığı ilk olarak TRT kurumu tarafından 3 Aralık 1990 tarihinde ki deneme yayını ile başlamıştır. Türkiye’nin en çok izlenen telemetin yayını olma özelliğine sahip olan TELEGÜN; Haber, Hava ve Yol, Spor, Televizyon, Radyo, Kültür-Sanat, Eğitim, Ekonomi, Turizm-Seyahat ana başlıkları altında ortalama 450 sayfa olarak yayınlarını sürdürmektedir. Ayrıca ülkemizde ki bazı özel kanallarda telemetin yayını yapmaktadır.

Teletext’in bu popülerlikle reklam almaması olmazdı. 90’lı yılların fenomeni “Ara beni boya beni” tarzı 900lü hatların reklamları siyah ekran üzerine piksel piksel döşenirdi.

Amaç gayet netti: haber almak. Yorum yazmak, bir haberin altında sayfalarca tartışmak, layklamak, beğenmek, tık almak için oltaya düşürmek gibi bir niyeti yoktu bu teknolojinin. Haberi alır, sonra TXT tuşuna tekrar basarak işinize gücünüze dönerdiniz.

Güncel bir teknoloji olduğu için loto olsun Milli Piyango olsun sonuçlar anında öğrenilirdi.

Deprem haberi mi var? Takımınızın puan durumunu mu merak ettiniz? Saniyeler içinde ulaşırdınız. Hava durumuna bakmak için girip kendinizi ünlülerin makyajsız hali foto galerisinde bulamazdınız.

Spor haberleri çıksın diye saatlerce beklenmez, haberler, puan durumları, fikstüre anında ulaşılırdı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.