Karadeniz’in Maskotu: Balina Aydın!

1991 yılının Eylül ayında ava çıkan Sinoplu balıkçılar beklenmedik bir manzarayla karşılaştılar. Balıkçılardan ürkmeyen bir balina. Verdikleri balıklarla ‘evcil’ balinayı Gerze ilçesine kadar getirmeyi başaran balıkçılar isim olarak barınağın tanınan siması zihin engelli Aydın’ın adını verdiler.

Çok geçmeden ilçelilerin ilgi odağı olan Balina Aydın, başını okşatıyor, biri top attığında onunla oynuyordu. Günde 40 kiloya yakın balık yiyen Aydın’ın yeme ihtiyacı için ilçe sakinleri bir banka hesabı dahi oluşturmuşlardı.

Kısa bir sürede tüm ülkede ünlü olan Aydın’ı ziyaret için ilçeye akın eden yerli turistler Gerze ve Sinop bölgesindeki tüm otelleri doldurmuş, hatta yer bulamayanlar ilçedeki insanların evlerine konuk olmuşlardı. Kısa bir süre içinde ise Aydın’ın ünü tüm dünyayı etkisi altına aldı. Tabi bu ne yazık ki Aydın için kötü bir haberdi.

Önce İngilizler Aydın için Gerze belediyesine 25 bin pound teklif etti ancak belediye bu teklifi reddetti. Sonrasında Aydın’ın Gerze’ye nasıl geldiği hakkında bilgiler ortaya çıkmaya başladı. Ukrayna’da tesiste yaşanan sel nediyle kaçtığı düşünülen Aydın’ı Ukraynalı yetkililer uluslararası hukuk maddelerine dayanarak geri istediler. Bu tartışmaların ortasında Aydın Giresun açıklarında dolaşırken havuzlu bir Ukrayna gemisi tarafından yakalanıp götürüldü.

Her şey bitti derken bu sefer Aydın yine yapacağını yaptı ve 14 Nisan 1993 günü Ukraynalıların elinden tekrar kaçarak onu sevenlerin yanına, Gerze’ye geri döndü. Ancak bölge halkının mutlulu yine uzun sürmedi. Avcılık yeteneği gelişmediği için balıkçı ağlarına dadanan Aydın uzun süreler ortadan kaybolmaya başladı. Son olarak Gerze’nin festivalinde görülen Aydın son defa onu sevenlerle vakit geçirdikten sonra bir daha gelmemek üzere gitti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.