Gestapo Nedir?

Birçoğumuz Gestapo kelimesine çoğumuz aşinayız ama duyduğumuz bu kelimenin nereden geldiğini bilmeyiz. İşte gestapo adının ortaya çıkış; Nazi Almanyası’nda gizli bir askerlik birliği olarak görev yapan Gestapo birliği özellikle İkinci Dünya Savaşı sırasında aktif olarak rol oynamıştır. Gestapo birliklerinin savaş dönemlerinde yapmış olduğu “insanlık dışı” uygulamaları günümüzde birçok filme konu olmuştur. Nazi Almanyası’nda faaliyet gösteren toplama kamplarını bilmeyenimiz yoktur. Bu toplama kamplarında aktif görev yapan Gestapo birlikleri yüz binlerce insanın katledilmesinde önemli bir rol oynamıştır.

1934 yılında Heinrick Himmler tarafında kurulan bu birlik kısa sürede güçlenerek Nazi Almanyasi’nın en önemli gücü haline geldi. Adolf Hitler ile yakın olduğu bilinen, II Dünya Savaşının 2. adamı olan Himmler, Gestapo kurulmasına yönelik talimatları Heinrick Muller ve Reinhard Heydrick’e vermiştir.

Nazi Almanyası’nın en büyük askeri gücü olan ordunun bel kemiği olan SA birliklerinden ve Alman polisinden oluşturulan Gestapo, sivil bir şekilde faaliyetlerini yürütmekteydi. Askerlerin en seçkinlerinden oluşan Gestapo birlikleri, sivil kıyafetlerle ve tüm işlerini gizli bir şekilde yapmaktaydı. Gestapo birlikleri bünyesinde yer alan 45 bin kişilik casusluk, üst rütbelileri korunması, kimlik kontrolü yapma, esir kamplarını yönetme gibi birçok görevi vardı.

Yürüttükleri gizli faaliyetlerle hem iç hem de uluslararası alanda bilgi toplayan Gestapo, günümüzde istihbarat teşkilatları ile benzerlik gösterir. Çok gizli operasyonlar düzenleyen bu birlikler, askeri bir güç olma ötesinde etkili bir propaganda aracıydı. Bu birlikler halkı düşmanlara karşı kışkırtarak savaşa girmelerini sağlamak gibi faaliyetlerde de bulunuyorlardı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.