Türkiye Dünya Sıralamasında! En Çok İnterneti Kesilen 5. Ülke

Muhalefet ve ifade özgürlüğünü engellemek için, bazı hükümetler internetin “kapatma anahtar” ını değiştirme konusunda sert bir adım atmaktadır. Tüm dünyada kasıtlı internet kesintileri ve kasıtlı yavaşlamalar giderek yaygınlaşmaktadır. Genellikle birileri (genellikle bir hükümet) insanların veya yaptıklarını kontrol etmek için interneti veya mobil uygulamaları kasten kestiği ortaya çıkmaktadır. Dünyadaki bütün ülkelerden en sık Hindistan interneti kapatıyor. Vice News tarafından bildirilen Access Now verilerine göre, Hindistan, Ocak 2016 ve Mayıs 2018 arasında 154 kapanma yaşadı. Bu, Irak ve Suriye’de ikinci sırayı alan Pakistan’daki 19 ve 8’lerin önünde çok büyük bir mesafe.

Pek çok ülkede, internet kesintileri, kitlesel veya potansiyel huzursuzluk için önleyici veya reaktif önlemler almakta, Türkiye’nin 2016 başarısız askeri darbesiyle son zamanlarda bariz bir örnek olmuştur. Bu, siyasi kargaşa, protestolar veya askeri operasyonlar nedeniyle internet erişiminin kesildiği Hindistan’da bir dereceye kadar da geçerlidir. Hindistan’ın, sınavlar sırasında aldatmayı önlemek için bazı bölgelerde kapatmalar yaptığı bile bilinmektedir. Örneğin, Batı Bengal’deki Darjeeling, siyasi gösteriler nedeniyle 45 günlük bir internet kesintisi yaşadı ve ayrı bir devlet arayan aktivistlerin protesto gösterileri sırasında Bihar’daki Nawada, toplumsal çatışmalar sonucu 40 günlük bir kapanma yaşadı.

İnternetin önemi göz önüne alındığında, onu engellemek için hamle yapmak ya da erişimi sınırlamak masraflı olabilir. Hindistan’da, uzunlukları birleştiğinde kesin kapanma hacimleri pahalılaşıyor – çok pahalı. Hindistan Uluslararası Ekonomik İlişkiler Araştırma Konseyi (ICRIER) tarafından yayınlanan bir rapora göre, 2012-2017 yılları arasındaki 16.315 saatlik kasıtlı internet kesintisi, Hindistan ekonomisine pahalı bir rakamla 3.04 milyar dolar verdi.

Niall McCarthy

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.