Topraktan Yapılmış Dev Ordu: Terracotta Savaşçıları

MÖ 200’lü yıllarda İlk Çin İmparatoru Qin Shi Huang’ın, gücünü temsilen yaptırdığı topraktan askerlere verilen ad Terracotta Savaşçıları. 1974’te tesadüfen bulunan ve 1987’de UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne alınan bu önemli tarihi esere yakından bakıyoruz.

Ying zeng (qin shi huang di) adlı, mö 259 yılında doğan, 13 yaşında qin kralı olan, sonra da o devirlerde, o civarda bulunan diğer 6 devleti de alarak, kendini büyük imparator ilan eden bir kralın, öldükten sonra da sonsuza kadar hükümranlığını sürdürme arzusunun sonucu, yaptırdığı 7000 topraktan asker heykeli.

13 yaşında kral olmuş, 19 yaşında bu askerleri yaptırmak için 700.000 kişiyi çalıştırmış tam 30 yıl. 49 yasında öldüğünde, 56 kilometrekareyi kaplayan bu asker, at, kuş ve araba heykelleriyle birlikte gömülmüş.

1974 yılında, kendine kuyu yapmaya çalışan bir Çin köylüsünün kazdığı toprakta gariplik fark etmesi ve çıkmaya başlayan heykeli ilgililere bildirmesiyle tesadüfen bulunmuş. Dünyadaki bu en büyük ve en önemli arkeolojik alandaki çalışmalar hala sürmekte. Ama hala ilk imparatorun bulunduğu mezar esrarını koruyor. Söylentilere göre öyle bir mezarmış ki bu, civadan yapılmış nehirler bile varmış.

Heykeller, Çinliler eskiden daha uzun değillerdiyse, epeyce uzunlar. 1.84-1.97 boyunda. renklilermiş ama renkleri kalmamış artık. boyalar zamana dayanamamışlar. aslında zamana dayanamayan bir sürü kayıp parça daha var.

Bu güçlü ilk Çin imparatoru öldükten sonra, tahta çıkan oğlu 2 yıl krallıktan sonra intihar etmiş ve hükümranlık bir başka hanedana geçmiş.

Olağanüstü etkileyici bir sergi. 13 eylül 2007 – 6 nisan 2008 tarihleri arasında British museum’deydi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.