Finli Ölüm Makinası Simo Hayha

Fin Sovyet savaşına Beyaz Ölüm denmesi boşuna değildi ; -45 derece her şeyi donduran iklimin yanında vatan savunması için her şeylerini ortaya koyan Finlilerin coğrafyayı çok iyi kullanarak uyguladıkları ve yerine göre acımasız taktiklerinde bu ismin verilmesinde payı vardı. Finlerin savaş boyunca kaybı 26 bin kişi iken her yönü ile üstün Sovyet ordusunun kaybı 470 bin kişi idi, hasta yaralı donmadan mütevellit uzuv kaybı vs. sebepler ile 1 milyona yakın savaş gücü kaybı beyaz ölüm lakabının haklı konma sebebidir.

Savaş Sovyetlerin olası bir Alman taarruzuna karşı bazı stratejik Fin topraklarını talep etmesi, tarafsızlığını ilan etmiş Finlandiya’nın bunu kabul etmemesi şeklinde başladı. İlk Rus hareketi Leningrad üzerinden Karelia Kıstağına başlatıldı. Harekât Carl Gustav Emil Mannerheim’in isim babası olduğu Mannerheim Hattında daha sonradan tarihe geçecek çok sert Fin savunması ile durduruldu. Manerheim’ın akılcı taktikleri ile bu hatta yürüyen her Rus birliği bunun bedelini ödedi. Cephe daraltarak işgalde başarılı olamayan Ruslar sınır boyunca her açıklıktan taarruz ederek ikinci harekâtı başlattılar. Finlandiya’nın karnından içeri girip ilerlemeye başlayan Ruslar karşısında Finler kontrollü geriye çekilerek Rus işgal ordusunun kanatlarına sarktılar ayrıca sade köylüler ve avcılardan oluşan milis güçleri Rus işgalcilerle amansız bir gayri nizami harbe giriştiler.

Dünya Fin savunması konusunda hayrete düşmüşken Finlere büyük bir sempati oluşmuştu. Ruslar Manerheim hattına tam 17 tümen yığmıştı. Finler kapılarına gelen bu savaşı kazanmak için ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Normalde askeri literatür ve centilmenlik gereği her iki tarafın ölülerini toplamak için kısa ateşkes geleneğine bile uymadılar. Ölülerini toplamaya çalışan Rus askerlerini vurup ele geçirdikleri Rus askerlerin bedenlerini korkuluk gibi yere dikip yoldaşlarının onları bulup görmelerini sağlıyorlardı. Ruslar kazanmaları imkânsız olduğu halde inanmış sert bir düşman karsısında olduklarının farkındadır artık.

Klasik Molotof kokteylinin içeriğini zift gibi bir takım malzemelerle değiştiren Finler Fin Kokteyli adıyla tanklara karşı kullandılar. Çok yoğun zehirli duman tank personelini ya zehirliyor ya da tankı terk etmeye zorluyor, tanktan çıkanların işini ise Finli keskin nişancılar bitiriyordu.

Rus birliklerini üzerlerine çekiyorlar, birbirlerinden ayrılmalarını sağlıyorlar, ayrılan birlikleri kuşatıp yerlerine çakıp ya uzun menzilli silahlarla vuruyorlar ya da donmalarını sağlıyorlardı.
Üstün hareketli kayakçı piyadeler araziye hâkim ve sürekli yerlerini değiştirdikleri silahlarla hırsla üzerine gelen Rusları biçiyorlardı. Özellikle Taipale nehri yakınında Rus hücumu tam bir kan gölü tam bir katliamdır. Üstün Rus makinelerinin geri tepme sistemlerindeki hidrolikler dahi donduğundan her şeyi donduran bu soğukta sayısal üstünlük havada kalan bir ibare oluyordu.

Finliler bütün yol köprü lojistik ya da binaları imha ettikleri gibi içme sularını bile zehirlemekten çekinmediler, yüzlerce Rus askeri bu şekilde can verdi. Küçücük hava kuvvetleri ile 47 uçak kaybedip 190 Rus uçağı düşürdüler.

Bu savaşta birde “Simo Hayha” isimli Finli bir keskin nişancı var ki tartışmasız dünyanın en iyi “sniper”ıdır. Dünyanın en iyisi derken sayıda önemli elbet ama bu adamı ayrı kılan hangi Sartlarda nasıl yaptığıdır. Sade bir çiftçi olan Hayha savaştan önce yaptığı bir yıllık zorunlu askerlik de dahi keskin nişancılık eğitimi almamıştır. Yerel kıyafetleri hariç hiç bir özel donanımı olmayan, tek başına operasyon yapan bu adam 1928 model Mosing Nagant tüfeğiyle 9 ay boyunca 575 baba yadigârı “Smg”si ile 150 Rus askeri öldürmüştür. -40 derecelerde inanılmaz bir sabır ve metanet.
Hayhan’ın bir inanılmaz özelliği dürbün kullanmaması; gerekçesi parlayarak yerini belli edebilecek olması…

Adi Ruslar arasında da Beyaz Ölüme çıkan Hayha’yı yok etmek için üzerine Ruslar tarafından yollanan özel bir birimi ve anti sniper timlerini son adamına kadar vurmuştur Hayha. Öyle ağır bir psikolojik baskı ve korku yaratmıştır ki Rus tarafında olabileceğini düşündüğü mevkileri bombardımana tutmuştur Rus topçusu. Bu bombardımanlardan birinde vücudunu parçalayan şarapnellere rağmen koma halde bulunmuş ve hayatta kalmış 96 yaşında olduğu 2002 ye kadarda huzurlu bir hayat sürmüştür Hayha.
İmkân ve dirençlerini son noktaya kadar zorlayan Finler barış anlaşması talebinde bulunmuşlar ancak Ruslar onlara cehennemi yasatan bu zaferlerinin tadını çıkartamamışlardır. Çünkü Almanların Barbarosa harekâtı başlayacaktır. Ruslar Finlandiya istila harekâtından donan sistem ve teçhizleri ile ilgili dersler alıp modifikasyonlarını yaparken yazlık kıyafetleri ile Rusya’yı istilaya çıkan Wehrmacht kurmaylarının Finlandiya savaşını iyi okuyamadıkları ve aşırı kibirleri vakadır.

Murat Savaş

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.