Fatih’in Çocukluk Defteri Efsane Mi Gerçek Mi?

Fatih Sultan Mehmed’e ait olduğu düşünülen not defteri, içinde yer alan çizim ve yazılarla büyük ilgi uyandırmayı başarıyor. Fatih’in dile olan yeteneğini gözler önüne seren defterde üç farklı dile ait alfabenin kullanılması ilgi uyandırıyor.

Dünyanın en özel şehirlerinden biri olan ve sahip olduğu özellikleriyle milyonlarca insanı etkilemeyi başaran İstanbul’un Fatih’i, her yaşında özel olduğunu kanıtlamaya devam ediyor. Fatih Sultan Mehmed’in ünvanını kazanmadan önce hatta şehzade bile olmadan önce çocukluk döneminde kullandığı iddia edilen not defterinde yer alan çizim çalışmaları ve tuğra denemeleri tüyleri diken diken etmeye yetti.

 
Defter, herhangi bir bozuma yaşamadan tüm özelliklerini koruyor.
Üç farklı dilde; Arapça, Yunanca ve Latince harflerin yer aldığı defterde çizilen insan ve hayvan figürlerinin o yaşta bir çocuk açısından incelendiğinde oldukça iddialı olduğu göze çarpıyor. II. Mehmed’in çocukluk dönemindeki analitik zekasını gözler önüne seren çizimlerin, okuma ve yazmayı yeni söktüğü döneme denk geldiği tahmin ediliyor. Tarihi eser niteliğindeki bu kitap, ilk olarak Topkapı Sarayı Arşivi’nde tarih araştırmalarında bulunan Süheyl Ünver tarafından fark edildi. Tarihçi, 1961 yılında yazdığı “Fatih’in Çocukluk Defteri” isimli kitapta bu defteri konu edinmiş ve bu defterin Fatih’e ait olduğuna dair verileri ortaya koymuştu.

 

 
Fatih Sultan Mehmed’in profesyonel düzeyde olduğu söylenebilecek onlarca farklı figür denemesi defter boyunca gözlemlenebiliyor.


Defter hakkında söylenebilecek olan bilgiler arasında kitap cildinin orijinal olmadığının yer alması da dikkat çekici. Topkapı Sarayı’na geçmeden önce Yıldız Kütüphanesi içerisinde muhafaza edilen defterin bu kütüphane ile özdeşleşen II. Abdülhamid tarafından yeniden ciltlendiği düşünülüyor. Defteri özel kılan en önemli detaylardan biri de padişahların imzaları olan tuğraların defterin her bölümünde bulunuyor olması. II. Mehmed, padişahlığından önce kendisi için en uygun olacak imzayı bu defter üzerinde deneyerek bulmuş demek bile mümkün…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.