21. Yüzyıl Sanatı – Igor Samsonov Hayatı ve Eserleri

“Rengarenk bir hayal dünyası düşünmeli” dedi Igor Samsonov. “E biraz cüretkar da olmalı” diye devam etti odasında tek başına ileri geri yürürken. “Hayvanlar ve müzik aletleri bu dünyadaki en saf ve doğal şeyler” diye söylendi ve camdan dışarıdaki karlı havanın soğuğunu içinde hissederek fırçasını aldı ve tablosunun önünde dikildi. Az bir zaman geçmişti ki elleri fırçasına gitti. Göz bebeği kayboldu, farkında değildi. Beyaz gözlerle fırçasını hızlı manevralarla tablosunun üzerinde dans ettirdi…

7 Ocak 1963’te Rusya’nın Voronezh kentinde doğdu çağdaş ressam olan Igor Samsonov. Resimlerinin Rusya, Avrupa ve ABD’de sergilerde yer aldığı ve aynı zamanda Rönesans’tan da etkilenen kendi Klasik Gerçekçiliğe sahipti. Onun resimlerinde sıklıkla müzik aletleri, hayvanları görmek mümkündür.

Hayatı:

Igor Samsonov, 1963’te Rusya’nın Voronezh kentinde doğdu. Voronezh Eyalet Üniversitesi’nden matematik diploması aldıktan sonra Samsonov, Araştırma Enstitüsü’nde bir işe başladı. Matematiğin soyut tarafını sevmesine rağmen, kısa sürede sıradan projelerden ve rutin formüllerden bıktı. Sanatsal ruhunu artık sevmediği dokuzdan beşe bir ofis işinde harcayamazdı.

Vincent van Gogh’dan ilham alan Samsonov, bir yıl sonra işinden ayrıldı ve seçkin Ilya Repin Leningrad Resim, Heykel ve Mimarlık Enstitüsü’ne başvurdu. 1990 yılında kabul edildi ve üzerinde büyük etkisi olan Oleg Eremeev de dahil olmak üzere Rusya’nın en iyi ressamlarından bazılarının yanında çalıştı. Repin’den 1997’de Sovyet sistemi altında Güzel Sanatlar Doktorası ile onur derecesiyle mezun oldu.

İşte Igor Samsonov’un eserleri:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.