Dünyanın İlk Seyahat Acentası: Thomas Cook

Dünyanın ilk seyahat acentası 2019 yılında iflasını açıklayan Thomas Cook’tur. Peki Thomas Cook ne zaman kurulmuştur? İşte Thomas Cook kuruluş yeri ve iflasının nedeni ie ilgili bilgiler…

Demir yolu’nun tarihsel geçmişi, turizmin gelişim tarihini yansıtır. Bir şehirden öbürüne çok sayıda insanın kısa sürede taşınabilmesi, 1841 yılında Thomas Cook’un ilk seyahat acentasını kurması ve toplu gezi programları düzenlemesi ile başlar. “Leicester-Laughborough” arasında yılda 570 kişiyi seyahat ettirmiştir.

Modern turizmin babası olarak kabul edilen Thomas Cook’un bu fikri öylesine sevildi ki, Cook bir süre sonra İngiltere’nin en başarılı tur şirketinin sahibi olurken, 1872 yılından itibaren 40 bin kilometrelik bir mesafenin geride bırakıldığı 222 günlük dünya yolculukları organize etmeye başladı. Münih’teki Ludwig-Maximilian Üniversitesi’nden turizm uzmanı Prof. Jürgen Schmude, “Loughborough’a düzenlenen bu seyahat kesinlikle modern tur operatörlüğünün öncüsüydü” diyor.

Cook’un organize ettiği seyahatler arasında, en başta İskoçya, İrlanda, Avrupa yolculukları yer aldı. Bunu Kanada, ABD, Nil Nehri’ne gemi yolculuğu ve dünya yolculukları izledi. Böylelikle İngiltere’nin zengin tabakasını müşteri portföyüne kazandıran Cook, neredeyse küçük bir servet karşılığı hazırladığı seyahatleri ile başarıdan başarıya koştu.

1844 yılına gelindiğinde İngiltere’de demir yolu ile taşınan yolcu sayısı 23 milyon kişiye ulaşmıştır. Bu yıldan itibaren demir yolu taşımasında yolcuların can güvenliği veEralp, 1983). ABD’de, George Pullman’ın, yatar koltuklu vagonları bulunan pulman taşıyıcıyı geliştirmesiyle demir yolu ile seyahatte büyük ilerleme olmuştur. Artık uzun mesafelere ulaşmak daha kolay olmuştur. Demir yolu, 1930’larda motorlu araçların ve karayollarının, 1950’lerden itibaren hava yolu taşımacılığının gelişmesiyle önemini yitirmiştir. 1980’lerden sonra ikinci demir yolu devrimi sürecine girilmiştir. rahatlığı açısından işletmelerin yükümlülükleri ve denetimlerini düzenleyen yasalar çıkarılmıştır. 1854 yılında, 18 milyon nüfuslu İngiltere’de trenle taşınan yolcu sayısı 79 milyon kişiye ulaşmıştır. 19. yüzyılda limanlara kadar uzanan demiryolları ile iç kesimler kıyılara bağlanmıştır ve toplu taşımalar gerçekleşmeye başlamıştır.

Dünyanın eski tur operatörü Thomas Cook
& Son tarafından hazırlanmış ve 27 Mayıs 1899’da
yayınlanmış broşür. Miras alanlarının her daim turizmin
merkezinde olduğunu gösteren bir vesikadır
Kaynak: 14 Mart 2016’da telegraph.co.uk’de
yayınlanmıştır

Thomas Cook kimdir?

Thomas Cook 22 Kasım 1808’de Melbourne, Derbyshire’de dünyaya geldi. Baptist din adamı ve iş adamı. Kendi adıyla bilinen taşımacılık şirketini kurdu.

Thomas Cook 1846 yılında marangozluk mesleğini bıraktı ve seyahat düzenleyicisi olarak yeni mesleğine başladı. 1841 yılında İngiltere’nin Leicester kentine, 20 km uzaklıktaki bir alanda düzenlelen festivale, 571 kişilik bir turist kafilesini götürmüştür. Bu hareketiyle modern anlamda ilk turizm hareketini başlatmıştır. 1 şiline düzenlediği bu turdan hiç kar elde etmemiş ve ilk tur düzenleyen kişi olmuştur.

Tur organizatörü olarak yeni bir meslek alanı yaratmıştır. Cook ilk yurtdışı turunu İskoçya’ya tren ve gemi ulaşım araçlarını birlikte organize ederek gerçekleştirmiştir. 1860 yılında ilk seyahat şirketini Thomas Cook Travel adı ile açmıştır. Ünlü iş adamı 18 Temmuz 1892 tarihinde hayatını kaybetti.

Thomas Cook

178 yıllık Thomas Cook İflas etti

23 Eylül 2019 03.00: Thomas Cook iflasını açıklayarak tüm operasyonlarını durdurdu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.