BİR ÜLKE OLSAYDIN?

Samih Berk Yılmaz

Herkes siyaset konuşuyor. Herkesin az çok bir şeyler hakkında bilgisi olmasa da fikri var. Bir şeyden şikayet ediyorsan ve değişim istiyorsan buna kendinden başlamalısın.

O yüzden…

Peki sen bir ülke olsaydın hangisi olurdun?

Bu soruyu netleştirmek için birkaç öncelikli soru var.

1- Ekonomik durumun nasıl? Dışa bağımlı mısın? Evinde kaç gelir kaynağı var? Bu kaynakları nasıl değerlendiriyorsunuz? Zar zor geçinirken salonla mutfak arasına gizli geçit yapma gibi planın var mı?
2- Komşularınla aran nasıl? Onları tanıyor musun? Onlar seni tanıyor mu? Onlar seni tanımadıkları halde ailene ‘Hepsi beni tanıyor ve bana saygı duyuyor.’ Gibi şeyler söylüyor musun?
3- Ev içi huzurunuz nasıl? Ev içinde insanlar birbirine saygı gösteriyor mu? Yoksa tek derdin ‘Aman dışarıya yansıtmayalım.’ Mı?
4- Seni ilgilendirmeyen şeylere ailenin seni uyarmasına rağmen burnunu sokuyor musun?
5- Komşuların ya da büyük akrabaların senin ailene burnunu sokuyor mu?
6- Daha önce hiç kandırıldınız mı?
7- Evde tek kişinin mi sözü geçiyor? Yoksa ortak alınan kararlar önemli mi?
8- Evdeki diğer insanların dertlerinin ne olduğunu biliyor musun? Yoksa çay mı içiyorsunuz?
9- Evde herkesin hakları eşit mi? Yoksa aynı hareket farklı kişiler tarafından yapıldığında tepkiler farklılaşıyor mu?

Sorular çoğalabilir ama canım sıkıldı. Daha doğrusu küfür etmeme antrenmanlarıma zarar vermek istemiyorum.

Yoksa en iyinizin amına koyim. Bb.

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. Gokndilek dedi ki:

    Ben bir ülke olsaydım;Balıkların çengellerini çıkartırdım ağızlarından çünkü yeterince balık tutuyor zaten balıkçılar.Ben bir ülke olsaydım;O ülkeden çok içindeki insanları severdim.Ben bir ülke olsaydım;İnsanları etiketlemeyi yasaklardım şucu,bucu,sağdan,soldan,ortadan gibi şeyleri yani Ben bir ülke olsaydım;İnsanların diğer insanları sevmesini vergiden düşerdim sevgisizlik değil mi?zaten sorun Ben bir ülke olsaydım;Çocukları da düşünürdüm tabi parklar yerine ücretsiz kreşler kurardım ve hayal güçlerini daha çok geliştirecek uğraşılar bulmalarını sağlardım Ben bir ülke olsaydım;Birinin birini mutlu etmek için aldığı bir hediyeden vergi almazdım çünkü bir ülke içindeki insanları ne kadar mutlu olursa o denli özgürdür.Ben bir ülke olsaydım;Çalışanlardan değil çalışmak istemeyenlerden işsizlik parası keserdim. Ben bir ülke olsaydım;Bayrağımı kalp ve beyin şeklinde yapardım ikisi bir araya gelmeden olmuyor. Ben bir ülke olsaydım;Denize bakan ayrı bir bakanlık kurardım ve denizi kirleten her şeye ceza verdirtirdim.Ben bir ülke olsaydım;Parayı kaldırır yerine yeni bir şey bulurdum mesela çakıl:) ben bir ülke olsaydım; Bütün ülkeyi bir görmez herkesi bir birey görürdüm.Ben bir ülke olsaydım;hayal bakanlığı kural herkesin hayalini özgürce geliştirmesi için fon kurardım. Ben bir ülke olsaydım:Binadan çok mezarlık olurdu etrafta herkesi bir yere gömmez ayrı ayrı yerlere gömerdim.Mesela düşünün sabah evden çıktınız kapınızın önünde bir mezar ne düşünürsünüz ölümü ölümünü düşünen insan hiç insana yanlış yapar mı?

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.