Cloude Monet Hayatı ve Eserleri

Gündoğumu adlı ünlü resmi

Claude Monet (14 Kasım 1840 – 5 Aralık 1926), Fransız empresyonist (izlenimci) ressam. Oscar-Claude Monet veya Claude Oscar Monet olarak da bilinir. İzlenimcilik terimi, Monet’nin İzlenim: Gün Doğumu adlı resminden gelmektedir. İzlenimcilik, modern resim sanatındaki ilk büyük devrimci harekettir. Monet, resimlerinde fırça darbeleriyle oluşturduğu değişik renklerde noktalarla istediği izlenimi uyandıracak renk ve ışık etkisini yaratmayı başarmıştır.

Monet, 1883’te Paris’in batısındaki Giverny’de ailesiyle bir ev kiraladı. 1880’lerin ortalarından başlayarak resimlerini düzenli biçimde satabildiği için parasal güvenceye kavuşmuş, 1890’da yaşadığı evi satın alabilecek duruma gelmişti. Giverny’deki araziyi satın alan Monet, bahçeyi yeniden düzenlemeye başlamıştı. Kendi tasarım ve düzenlemeleriyle türlerine ve renklerine göre birbirine koşut sınırlar oluşturarak her bitkiye özel bir yer ayırmıştı. 1893’te arazisinin güneyinde başka bir arazi daha aldı. Bahçesinden ayrılan bu alanı, içinden geçen dereyi kullanarak bir nilüfer havuzuna dönüştürdü. Sonraları, bahçesine bakan bahçıvanların yanı sıra, yalnızca buradaki gölcüğe ve nilüferlere bakan bir bahçıvan daha tutacaktı. 1895’te, Japon ahşap baskılarından esinlenerek kemerli bir köprü yaptırdı. Mor salkımlarla donattığı bu köprü birçok resmine konu olmuştu. Yıllarca parça parça satın alarak genişlettiği topraklarında, Giverny’deki bahçeyi yaratmıştı. Nilüfer havuzunun içinde yetişen su bitkileri; yosunlar, kıyılarındaki süsenler, sazlar, salkımsöğüt ve nilüferleriyle çok sayıda bahçe resmi yaratmasında ressama ilham kaynağı oldu. Monet yaşamının son otuz yılını nilüferleri resmetmeye adamıştı. Nilüfer havuzunun günün tüm saatlerinde sayısız resmini yapmış, gün ışığının nilüferler ve su üzerinde değişen etkisini yakalamaya çalışmıştı.

Giverny’de Bahçe ve Nilüferler – Claude Monet

Monet, 1880’lerin sonlarından itibaren aynı sahneyi farklı hava şartları ve günün değişik saatlerinde resmetmeye başlamıştı. Hava koşullarıyla ilgili çalışmaları yıllar içinde gitgide daha metodik olmuştu. 1890-1891 yıllarında Saman Yığınları, Kavak Ağaçları ve 1892-1894 arasında Rouen Katedrali konulu dizi resimler yapmıştı. Monet dizi resimleriyle olağanüstü başarı kazanmış ve en sonunda, ünlü nilüferlerle bu ilkesel çalışmalarını en üst düzeye taşımıştı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.