Meyvelerin Şeker Oranları ve Kalori ve Şeker Oranı Düşük Meyveler

meyvelerin-şeker-miktarı-şeker-tüketmenin-zararları-meyvedeki-şeker-zararlı-mı-şeker-oranı-düşük-meyveler-kalori-ve-şeker-oranıkapak-557x371

Neyse ki sağlıklı beslenme geç de olsa toplumumuzun içine işlemiş durumda… Bu yazımızda sizlerle Kalori ve Şeker Oranı Düşük Meyveleri ve Meyvelerin Şeker Oranlarını paylaşacağız…

Türk Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz Türkiye’de diyabet hastası sayısının dünyanın 2, Avrupa’nın ise 3 katı oranında olduğunu belirtmişti , ülkemizde 11 milyon civarında diyabet hastası olduğunu da ekledi.

Durum böyle olunca elbette araştırmalar daha da hızlandı. Şekeri azaltan toplum, şeker ihtiyacını meyvelerden alma peşine düştü. Ancak kritik bir nokta var. Zamansız meyve tüketimi de şekerden farkı yok. Meyveler akşam en geç 17:00 e kadar tüketilmelidir. Ayrıca hepsinin bir sınırı var. Aşağıda Meyvelerin Şeker Oranlarını paylaşıyoruz. Kalori ve Şeker Oranı Düşük Meyveleri…

Meyve tüketiminde Yemekten en az 1 saat önce mi yoksa 1 saat sonra mı olması gerektiği halen daha tartışma konusu. Ama aradaki farkın 1 saat olması önemli…

Upuzun ve sağlıklı bir ömrünüz olsun!

Armut – 10 gram şeker

100 gram armudun içinde 10 gram kadar şeker bulunuyor.

Elma – 10 gram şeker

Durum elmada da tıpkı armutta olduğu gibi. Yine 100 gram elmanın içinde 10 gram şeker var. Türünden türüne elbette değişiklik gösterebiliyor ancak genel olarak yaklaşık 10 gram olduğu söyleniyor.

Muz – 12 gram şeker

Muz, elma ve armutu biraz daha geçiyor ve 100 gramında 12 gram şeker bulundurarak bizi üzenler arasına üst sıralardan yerleşiyor.

Nar – 14 gram şeker

Nar, tüm ekşiliğinin ardına sakladığı o şekerle üzüyor ve sadece 100 gramında 14 gram kadar şeker bulunduruyor.

Siyah üzüm – 16 gram şeker

Siyah üzümün içinde, o enfes tadına sebep olan şekerden 16 gram bulunuyor. Üzdü.

İncir – 16 gram şeker

Hemen hemen üzümle aynı dönemlerde tezgahtaki yerini alan tazecik incirlerin 100 gramında da tıpkı üzüm gibi 16 gram şeker var.

Kayısı – 9 gram

Genelde diyet menülerinde kurusuyla tazesiyle bolca boy gösteren kayısının 100 gramında yaklaşık 9 gram şeker bulunuyor.

Şeftali – 13 gram

Yazın bol sulu, elden düşmeyen meyvesi şeftali de içindeki şeker miktarıyla üzmüyor değil. 150 gramlık bir şeftalide -ki bu ağırlık ortalama 1 şeftaliye denk geliyor, 13 gram şeker var.

Kuru incir – 48 gram şeker

Kurutulmuş meyveler söz konusu olduğunda kurutma şekline bağlı olarak değişse de şeker oranı epey bir yükseliyor. 100 gram kurutulmuş incirde şeker oranının 48 grama kadar çıkması da bunu doğrular nitelikte.

Karpuz – 10 gram

watermelon-1543257Şöyle bir kase, yani yaklaşık 150 gram kadar karpuzun içinde 10 gram şeker bulunuyor. Bu nedenle yazın onu bol bol değil de düzenli bir şekilde tüketmek daha önemli sayılıyor.

Havuç – 5 gram şeker

Havuç, saydığımız diğer yiyeceklere göre daha az şeker içeriyor, doğruya doğru. 100 gramında 5 gram kadar şeker bulunan havucun bir tanesinin ortalama 60 gram olduğunu da söyleyelim.

Kuru üzüm – 59 gram şeker

Kuru üzümde durum incire göre daha da ciddi. Çünkü kuru üzümün içindeki şeker miktarı da 100 gramda 59 grama kadar çıkabiliyor.

Bir kase az yağlı yoğurt – 47 gram şeker

 

Piyasada az yağlı olarak bulunan birçok yoğurdun içinde bol miktarda şeker bulunuyor aslında. Bir kase, yani yaklaşık 245 gram kadar bir yoğurtta, 47 grama kadar şeker bulunuyor – ki bu günlük ihtiyacınızın çok çok daha fazlası.

Bu nedenle yoğurdunuzu en doğalından kendiniz yapmalı ya da az yağlı yerine normal ve olabildiğince organik yoğurtları satın almalısınız.

Kalori ve Şeker Oranı Düşük Meyveler

Ahududu

Ahududu ya da frambuaz, sevilen kırmızı meyvelerdendir. Tatlılarda, reçel yapımında veya saf hali ile tükettiğimiz ahududu ise şeker oranı düşük meyveler arasında geliyor. Bir kase ahudududa 64 kalori, 5,5 gr şeker bulunur.

Çilek

meyvelerin şeker miktarı şeker tüketmenin zararları meyvedeki şeker zararlı mı şeker oranı düşük meyveler kalori ve şeker oranı

Tüketimi çok olan bir başka kırmızı meyve de çilektir. Sevilen bu meyvelerin şeker miktarı ise şöyle: bir kase çilek 50 kaloridir, 7 gr şeker bulundurur.

Kivi

meyvelerin şeker miktarı şeker tüketmenin zararları meyvedeki şeker zararlı mı şeker oranı düşük meyveler kalori ve şeker oranı

Şeker oranı düşük meyveler arasında olan kivi, C vitamini açısından da oldukça zengindir. Bir kivide 46 kalori, 6 gr da şeker bulunur.

Kırmızı Erik

meyvelerin şeker miktarı şeker tüketmenin zararları meyvedeki şeker zararlı mı şeker oranı düşük meyveler kalori ve şeker oranı

Şeker oranı 1 gr’ın altında olan yeşil eriğe göre daha tatlı gelen kırmızı erik de az şeker içeriyor. 100 gram kırmızı erik porsiyonunda 54 kalori ve 7,8 gr şeker bulunur. Kalori ve şeker oranı sınırda olan kırmızı eriği biraz daha az tüketmemiz iyi olabilir.

Avokado

Neredeyse her diyetin baş tacı olan avokado meyvesinde şeker oranı düşük de olsa, kalori miktarı oldukça fazla. Bir avokado içinde 322 kalori, 1,3 gr şeker bulunur. Bu nedenle avokado tüketeceğimiz zaman sadece yarısını kullanmamız daha iyi olabilir.

Lime ve Limon

İçinde şeker bulunduğuna belki de şaşıracağınız bir meyve olarak limon ise gayet az bir kalori ve şeker oranı içeriyor. 100 gr limonda 29 kalori, 2,5 gr da şeker var. Yemeklerde veya su içinde dilimli olarak da tüketebileceğiniz limon diyet programlarına uyum sağlayan bir meyve.

Greyfurt

Meyvelerin şeker miktarı ve kalori değerlerine yer verdiğimiz listemizin en şekerli meyvesi greyfurt. Çapı yaklaşık on santim olan, orta boy bir greyfurt içinde 41 kalori ve 9 gr şeker bulunur. Yine yarım tüketilmesi daha doğru olacak meyvelerden biri olan greyfurtu kahvaltıda tüketebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.