François Gerard Kimdir? François Gerard Eserleri

François Pascal Simon Gérard, Fransız Neoklasik Ressam, 1770’de Roma’da doğdu. 1809’da Baron Gérard adıyla tanınan Fransız ressam, babasının Fransız büyük elçisinin evinde bir görevde bulunduğu sırada Roma’da doğdu. Annesi İtalyan’dı.

On iki yaşında Paris’teki Pension du Roi’ye kabul edildi. Bir dönem heykeltıraş Augustin Pajou’nun stüdyosunda çalıştıktan sonra, tarih ressamı Nicolas-Guy Brenet’in yanında iki yıl çalıştı. Ardından Jacques Louis David‘in öğrencisi oldu. 1790’da annesi ile Roma’ya gitti. 1791’de Paris’e döndü.

Ancak ciddi maddi sıkıntısı olan sanatçı, çalışmalarını kazanç getirecek şekilde değiştirmek zorunda kaldı. 1794 yılında, Tuileries Sarayı ile ilgili yarışmada birincilik ödülü aldı. 1793 ve 1794 Salon sergilerine katılan Gérard 1796 yılında cömert arkadaşının portresi ile büyük başarı sağladı. 1799’da Madame Mère’nin portresi ile onun döneminin en önemli portre ressamlarından biri olarak yerini aldı.

1808’de, salon sergisinde sekiz portresi sergilendi. İmparatorluğun ve Bourbon Restorasyon’un önde gelen isimleri ve Avrupa’nın en ünlü erkek ve kadınları Gérard için poz verdi.

1809’da Baron ünvanı, 7 Mart 1812’de Institut üyesi ve Légion d’honneur’un nişanı aldı. 1830 devrimi onun huzursuzluğuna bir yenisini ekledi ve 11 Ocak 1837’de üç gün süren ateşten sonra öldü. Gérard en çok portreleri ile hatırlanır. Öğrencileri arasında Heinrich Christoph Kolbe de yer almaktadır.

Fransız sanatçı François Gérard, 1809 yılında İmparator Napoléon tarafından baron yapılmasından sonra bile resim sanatını icra etmeye devam etmiş, Avrupa’nın dört bir yanındaki soyluların portrelerinin yanı sıra tarihi olayları da resmetmiştir. 

Avrupa’nın ünlü tüm kadın ve erkekleri Gerard’ın karşısına oturdular. Bu rağbette Gerar’ın portrelerinin başarısı kadar, nezaketi ve cazibesi de büyük pay sahibiydi.  Gerard tarafından yapılan portreler 1808 ve 1810 yıllarında Salon’da sergilendi ve büyük başarı yakaladı. Gelen zenginlik ve ün, Gerard’ı pek de mutlu etmedi ancak artık para hırsının bitmesi sayesinde arkadaşı Girodet ve diğer ressamlarla ile tarih resimleri alanında rekabet etmeye başlayabildi. Döneminde revaçta olan romantizm ekolünü reddetti. Ancak portre ressamı kimliğinden hiç sıyrılmadı. Kral’ın ilk portre ressamı oldu. 1830 devrimi, yaşlılığının da etkisiyle onu kötü etkiledi. Ömrünün son 7 yılını husursuzluk ve mutsuzluk içinde geçirdi. 11 Ocak 1837 tarihinde, 3 günlük bir ateş nöbeti sonrasında öldü.

Yağlı Boya Tabloları

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.