Bilinmeyen Yönleriyle Joe Biden Kimdir? Joe Biden Eşi Jill Biden Kimdir? Biden’in Türkçe Okunuşu

Artık seçim sonuçları açıklandı ve ABD yeni başkanı Joe Biden oldu. Kısaca Joe Biden olarak bilinen Joseph Robinette Biden Jr., 2009’dan 2017’ye kadar Birleşik Devletler’in 47. başkan yardımcısı olarak görev yapmış olan Amerikalı politikacı ve eski avukattır. Peki Joe Biden Türkçe nasıl okunur? Joe Biden Türkçede “Baydın” olarak okunur.

Joe Biden

Joe Biden’in karısı Jill Biden kimdir?

1951’de dünyaya gelen Jill Bilen ilk evliliğini 1970-1975 yılları arasında Bill Stevenson ile yaptı. Jill Biden evlenmeden önce Jacobs soyadına sahipti. 1977 yılında Joe Biden ile evlendi. Jill Biden, ilk eşi vefat eden Joe Biden’in ikinci eşi. Çiftin 1981 doğumlu Ashley isimli bir kızı var. Jill Biden ve Joe Biden 43 yıldır evliliklerini sürdürüyor.

Eğitimci olan ve Doktor unvanına sahip olan Jill Biden kendisini “ömür boyu eğitmen” olarak tanımlıyor.

BİDEN HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Amerika tarihinin en yaşlı başkanı Joe Biden,

*Trump’ın salgına verdiği tepkileri de eleştirdi ve Trump’ın virüse tepki göstermek için de geç kaldığını söyledi.

*ABD’de halk arasında Obamacare olarak da bilinen Hasta Koruma ve Ekonomik Bakım Yasası’nın kabul aşamasında Obama yönetiminde başkan yardımcılığı yaptı. Biden için sağlık hizmetleri hala en önemli öncelik.

*1972 yılında araba kazasında ilk karısını ve henüz bebek olan kızını kaybetti. 2015 yılında oğlu Beau Biden beyin kanserinden öldü. Eski bir televizyon reklamında Biden, sağlık hizmetlerinin kendisi için kişisel bir konu olduğunu belirtti.

*Senato’da onlarca yıl dörev yapan Biden, iki partililiğin değerine inanıyor. Biden, Senato Dış İlişkiler Komitesi eski başkanı olarak Amerika’nın küresel sahnede bir lider rolü oynaması gerektiğini savunuyor.

* 78 yaşında göreve başlayan Biden, tarihin en eski başkanı oldu. Trump şu anda 73 yaşında eğer seçilseydi O da en yaşlı başkan olacaktı…

*Obama, seçim yarışının ilk aşaması tamamlanana kadar Biden’ı açık açık desteklemedi. Ancak, Obama ve Biden, Obama yönetimi sırasında yakın bir ilişki kurdu. Biden sık sık dostluklarının yanı sıra, sağlık hizmetlerinden dış politikaya kadar çeşitli konularda birlikte yaptıkları çalışmaların altını çiziyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.