Müzik Albüm Kapaklarının Az Bilinen Ressamı Mati Klarwein Kimdir?

Mati Klarwein: “Dünyanın en ünlü bilinmeyen ressamı…” Peki Mati Klarwein kimdir? Mati Klarwein hayatı ve Mati Klarwein eserlerini yazımızda bulabilirsiniz…

Yıllar boyunca, Nazi Almanya’sından kaçan Klarwein; Hendrix, Santana, Miles Davis ve daha fazlası için albüm kapakları tasarladı.

Sonradan ismine Abdul ismini ekleyen Abdul Mati Klarwein, en çok müzik albümlerinin kapaklarında kullandığı eserleriyle tanınan Alman kökenli bir Fransız ressamdı.

Büyük ölçüde ismi bilinmiyordu çünkü bir resim kariyeri yerine albüm kapakları üzerinde çalışmayı seçti ve 50’den fazla çığır açan resim yaptı.

Yaşamının sadece son on yılı içinde çalışmaları takdir edilmeye başlandı, büyük ölçüde yetmişlerde ve seksenlerde kendisine sunulmayan galerilerde eserleri gösterilmeye başlandı.

Mati Klarwein Hayatı

Kendi yolculuğu tam anlamıyla peripatetikti. (Yunanca, ‘yürüyen, gezgin’ anlamındaki peripatikos kelimesinden türetilmiştir.) 1932’de Hamburg’da, Bauhaus hareketinin bir üyesi olan Polonyalı-Yahudi bir mimar babanın ve Alman opera sanatçısı bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelen aile, 1934’te Nazilerden kaçmak için İsrail öncesi Filistin’e taşındı.

Ebeveynleri 16 yaşındayken ayrıldıktan sonra annesiyle Paris’e taşındı, Académie Julian’a gitti ve Fernand Leger ile çalıştı. Daha sonra (Bardot’la birlikte takıldığı) Riviera’ya, ardından New York’a ve son olarak Majorca’ya yerleşti.

“Hem Hristiyan, Hem Yahudi Hem de Müslüman”

“Üç kültürde büyüdüm,” demişti bir keresinde. Yahudi, İslami ve Hristiyan. Bu koşullar ve ailemin herhangi bir tür ortodoksluğun parçası olmaya karşı sert direnci beni her zaman olduğum yabancı yaptı. ” Ellili yıllarda, Ortadoğu’da Yahudiler ve Müslümanlar arasında artan düşmanlığa dair duygularını ifade etmek için adına “Abdul” (Arapça “hizmetçi” anlamına gelir) ekledi. Sık sık, her Yahudi’nin birbirini daha iyi anlamak için Müslüman bir isim alması gerektiğini savundu.

Ellili yıllarda, Ortadoğu’da Yahudiler ve Müslümanlar arasında artan düşmanlığa dair duygularını ifade etmek için adına “Abdul” (Arapça “hizmetçi” anlamına gelir) ekledi. Sık sık, her Yahudi’nin birbirini daha iyi anlamak için Müslüman bir isim alması gerektiğini söyledi.

1956’da Kitty Lillaz ile tanıştı ve onunla birlikte Tibet, Hindistan, Bali, Kuzey Afrika, Türkiye, Avrupa ve Amerika da dahil olmak üzere dünyayı dolaştı.

Salvador Dali ile tanıştı

1960’ların başında bir süre New York’a yerleşti ve Jimi Hendrix ile görüştü. 1961’de Lillaz tarafından “Mısır’a Uçuş” adlı resmin ortaya çıkarılması için düzenlenen bir New York sergisinde Klarwein, ruhani bir baba olarak adlandırdığı Salvador Dali ile ilk kez tanıştı. Aynı yıl karısı Sofia Klarwein ile tanıştı. Daha çok karşılaştığı diğer ressamlar arasında Arik Brauer de vardı. 1965’te André Malraux’un desteğiyle Fransız vatandaşlığını aldı.

Klarwein ayrıca Robert Graves, Noël Coward, Juliette Binoche, Richard Gere, Michael Douglas ve Brigitte Bardot da dahil olmak üzere birçok özel portre yaptı. İspanya’nın Majorca adasındaki Deià’da 7 Mart 2002’de kanserden öldü.

Mati Klarwein Eserleri:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.