Yılbaşında Denenecek Özel Bir Şarap Ice Wine Nedir? Neden Hayatımıza Girmesi Gerekir?

Eiswine nedir? Ice wine nedir? Buz şarabı nedir? Almanya’da Eiswine olarak ve Kanada’da Ice wine olarak üretilen buz şarabı, asmaların üzerinde bıraktıkları üzümleri kışın eksi 8 derece toplayıp, donmuş halde preslenerek üretilen bir şarap türüdür. Adına da buz şarabı (Ice Wine ya da Eiswine) deniyor.

Yılbaşı yaklaşırken romantik hayaller kuran bir çok kişi kuracağı masayı şimdiden kafasında tasarlamaya başladı. Masada özel bir şey, hatta az bilinen bir şey koymak ve bu yılbaşında farklı damak tadı aramak için araştırma yapıyor. Bu yıl denemediyseniz mutlaka denemeniz gereken muhteşem bir öneri veriyoruz. Ice Wine ya da Buz Şarabı… Peki nedir buz şarabı? İce wine nedir? Buz şarabı nasıl içilir? Buz Şarabı mezesi nedir ve Buz şarabı neyle içilir? Kısacası İce wine’ı neden hayatımıza almalıyız? Öncelikle ice wine üretiminden bahsedelim:

Ağustos ayında başlayıp Ekim ayına kadar süren tatlı bir telaşta üzümler asmalardan toplanır, en kısa sürede şaraphanelerin yolunu tutar. Bir ay sonra taze içilen ilk hasat şaraplar şişelenmiş olur, ve piyasaya çıkar. Diğerleri de tanklarda beklemeye başlamıştır.

Tüm dünyada bağbozumu bir koşuşturma içinde geçer ancak Almanya ve Kanada’daki bazı üreticiler için bağbozumu zamanı hiçbir şey ifade etmez. Çünkü onların bağbozumu kış aylarının en sert günlerinde yapılır. Sonbaharda asmalardan üzümlerini toplamayanlar hava sıcaklığı eksi 8 dereceye düşünce bağlara gidip üzümleri toplar ve şarap yaparlar.

BİR TONDAN 75-100 LİTRE

Buz şarabı şans eseri ilk kez 18’inci yüzyılda Almanya’da üretildi. Zarardan kurtulmaya çalışan üreticiler, üzümlerin donmuş halde presle suyunu çıkardı ve elde ettiği şıradaki yüksek aroma ve şeker konsantrasyonundan etkilendi.

Buz şarabında kullanılacak üzümün bağda, doğal ortamında donmuş olması gerekiyor. Sıcaklığın eksi 8’e düştüğü gün gelince, hasat sabah erken saatte yapılıyor. Donmuş üzümler elle toplanıp, ısınmasına izin vermeden presleniyor. Ortalama bir ton donmuş üzümden 75-100 litre gibi çok az bir şıra çıkıyor. Yüksek konsantrasyonda doğal şeker, dengeli asiditeye sahip olduğundan çok kaliteli bir ürün oluyor.

Buz şarabı için en uygun iklim 41’nci ve 50’nci enlemler arasındaki bölgelerde bulunuyor. Aynı enlemler aralığındaki Kanada’nın güneyinde British Columbia ve Ontario eyaletlerinde, Fransa’nın Champagne, İspanya’nın Rioja, İtalya’nın Chianti Classico bölgeleri ile Yeni Zelanda’da beyaz üzüm çeşidi olan Vidal ve Riesling buz şarabı için kullanılıyor.

Ancak toplamda en büyük üretici olarak Kanada ön sırayı alıyor. Sınırlı miktarda üretildiği ve yüksek kalite içerdiği için “Sıvı Altın” olarak isimlendiriliyor. Lezzeti ve kıymeti nedeniyle, bazı ülkelerde üzüm buzhanelerde dondurularak buz şarabı üretiliyor. Ancak dalında donmuş üzümün mükemmel lezzetini bu şaraplarda bütünüyle bulmak zor. Avantajı ise fiyatının ucuz olması.

KOYU ALTIN RENGİNDE MEYVEMSİ TADI VAR

Buz şarabı koyu altın renginde, yoğun ve tatlı. Meyvemsi bir tadı var. Ağırlıklı olarak tropikal meyve, şeftali, mango tadları çağrıştırıyor. Çok yüksek kaliteli ve üretimi diğer şarapların üretimine kıyasla zor olduğu için de pahalı. Kanada’da 37.5 cl lik bir şişe ortalama olarak 45 dolar. Aynı şişenin fiyatı ithal eden ülkelerde 300 dolara kadar çıkabiliyor.

Buz şarabı hakkında bilinmesi gereken bazı şeyler:

  • Tatlıdır, ancak çılgın tatlı değildir: Şekerler üzümlerden geldiği için (hiçbiri eklenmemiş), içecek şuruplu veya iğrenç değildir. Özellikle peynirler, meyveler ve kuruyemişlerle birleşen temiz, sıkı, hafif bir tatlılıktır. Kanada Lakeview Wine Co.’nun şarap üreticisi Scott McGregor’a göre, “harika buz şarabı, konsantre aromalarla hassas bir tatlılık ve asitlik dengesine sahiptir.”
  • Muhtemelen geçen yılın hasadını içiyorsunuzdur: Her yıl çok az şey yapıldığından ve çoğu insan bunu deneyip yaşlandırmadığından, muhtemelen geçen yılın veya önceki yılın şarabını içiyorsunuzdur. Bazı buzlu şaraplar yaşlanır, ancak bu tavsiye edilmez.
  • Soğuk tutun: McGregor’a göre, mantarı yaklaşık 50 derecelik sabit bir sıcaklıkta (bir mahzende bulabileceğiniz gibi) ıslak tutan yan tarafında veya eğimli bir şekilde saklamak en iyisidir.
  • Soğuk olarak servis edin: Buz şarabı, lezzetlerden en iyi şekilde yararlanmak için soğuk değil (yaklaşık 40 ila 50 derece Fahrenheit) en iyi şekilde servis edilir. Küçük flütler veya şarap kadehleri ​​mükemmeldir; Şişeler genellikle küçük ve pahalı olduğundan, aynı zamanda kimsenin tüm şişeyi taklit etmesini önler.
  • Diğer tatlılardan kaçının: Herhangi bir tatlı şarapta olduğu gibi, en iyisi şaraptan daha tatlı bir tatlıyla eşleştirmemek. Şarap, kıyaslandığında acı veya sirke tadı alacaktır. Bunun yerine, çok koyu çikolata, meyveli turtalar veya mavi ve sert peynirlerle sadece bir dokunuş koyu bal ile eşleştirin.
  • Profesyonel ipucu: Buz şarabı ayrıca baharatlı, karmaşık mutfaklarla güzel bir şekilde eşleşir.

Mustafa Tunahan Yıldız

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.