Mesir Macunun Hikayesi, Mesir Macunu Festivali Ne Zamandır?

Hepimiz çocukluğumuzda mutlaka denemişizdir. Her zaman olmasa da gördüğümğüzde annemizin ya da babamızım ayaklarına yapışıp zorla aldırmışızdır bu rengarenk tatlı yiyeceği… Peki mesir macunu nedir? Kültürel Miras Listesine girem Manisa Mesir Festivali ile ilgili bilgiler nelerdir?

2012 yılında İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsilî Listesi’ne alınan Uluslararası Manisa Mesir Festivali, 476 yıllık geçmişiyle ve dayandığı tarihsel arka planla köklü ve çok yönlü bir etkinliktir. Mesir Macunu festivali ne zamandır? İşte Mesir Macunun Hikayesi ve Mesir Macunu Festivali… Mesir Macunu Festivalinin hikayesi…

Mesir Macunu Festivali, Türkiye’nin en eski festivallerinden biri olarak nitelendirilebilmektedir. Festivalin kökleri Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Hafsa Sultan’ın tedavi edilemeyen hastalığına ilişkin tarihî bir hikâyeye dayandırılır. Sultan Camii Medresesi’nin başhekimi Merkez Efendi, Hafsa Sultan’ın hastalığını tedavi etmek üzere pek çok çeşit baharat ve bitkiden elde ettiği özel bir karışım hazırlar. Hafsa Sultan’ı anında iyileştiren bu özel macun, o zamandan beri “mesir macunu” olarak bilinir. Bu karışımdan şifa bulan Hafsa Sultan, mesir macununun halk tarafından tanınmasını ve kullanılmasını onlara sağlık getirmesi ümidi ile ister. Bu dilek üzerine mesir macunu küçük kâğıtlara sarılarak 21 Mart Nevruz Günü Sultan Camii’nden halka dağıtılır.

Bu olayın anısına her yıl Sultan Camii’nin çevresinde halk toplanır ve bu şifalı buluş kutlanır.
Macun ilk önceleri darüşşifadaki hastalara verilirken macunun ününün duyulmasından sonra halkın da macundan ısrarla talep etmesi sonucu halka da dağıtılmaya başlanmıştır. Yalnız her isteyene macun verilmesinin zorluğu ortaya çıkınca 21 Mart Nevruz Günü Sultan Camii’nden halka saçılmak suretiyle dağıtılması kararlaştırılmıştır.

Festivalin dayalı olduğu bu hikâyedeki Kanuni Sultan Süleyman, annesi Hafsa Sultan ve Merkez Efendi gibi kişilerin tarihte yaşamış gerçek şahsiyetler oluşu, bu hikâye üzerine kurulan festivali yarım asırdır kutlanan güçlü bir geleneksel festival olarak günümüze getirmede önemli bir işlevi yerine getirmektedir. Aynı zamanda hikâyesi olan veya var olan hikâyesi unutulmamış bir geleneğin sürdürülebilirliğinde hikâye önemli bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır.

Festivalin hikâyesi ve hikâyeye konu olan kişilerin gerçekliği festivalin sürdürülebilirliğinde önemli bir işlevi yerine getirmektedirler. Festivalin son günü Hafsa Sultan’ın Merkez Efendi’ye berat vermesinin temsilî bir canlandırması yapılır. Bu tarihî canlandırma her yıl farklı tiyatro veya sinema sanatçılarının dönemin kıyafetlerini giyerek yaptığı bir nevi tiyatro gösterimidir. Berat verme temsili töreninin ardından Mesir saçım töreni gerçekleştirilmektedir. Sultan Camii altında toplanan halka kubbe ve minarelerden her yıl tonlarca mesir macunu saçılmaktadır.

Mesir Macunu Yapımı

Birçok hastalığa şifa olduğu bilinen ve 41 çeşit baharattan oluşan Mesir Macunu; gribe, soğuk algınlığına fazlasıyla iyi geliyor. Boğazdaki enfeksiyonları rahatlatıp hastaya şifa oluyor. Bu yüzden kış mevsiminde tavsiye edilebilir.

Mesir Macunu; kuvvet verir, sindirimi kolaylaştırır, iştah açar, hormanları harekete geçirir, yorgunluğu azaltır ve zehirli hayvanların sokmalarına karşı bağışıklık kazandırır,. Mesir Macunu’nun bu tıbbi yararları yanında kullanıldığında çocuğu olmayanların isteklerine kavuşacağı ve bir yıl boyunca çeşitli hastalıklara iyi geleceği inanılır.

Mesir Macunu’nun yapımında anason, çivit, çöpçün, çörekotu, damla sakızı, dar-ı fülfül, hardal tohumu, havlıcan, hıyarşembe, Hindistan cevizi, Hindistan çiçeği, iksir, kakule, kalbarda, karabiber, karanfil, kebabiye, kırım tartar, kimyon, kişniş, limon tuzu, ma-i leziz, meyan balı, portakal kabuğu, revan kökü, rezene, safran, sarı halile, sinameki, şamlı- şaşlı, şeker, tarçın, tarçın çiçeği, teke mersini, tiryak, vanilya, udülkahr, yeni bahar, zencefil, zerde çöp ve zulumba kullanılıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.