Dünyanın En Eski Kehanetler Kitabı: “I Ching”

I Ching olarak bilinen Dünyanın en eski kehanetler kitabı nedir? Ve nasıl okunur? I Ching, Çinliler tarafından, yaklaşık 5000 yıl önce yazılan bir kehanetler kitabının ismidir. Sadece iki çizgiden oluşan bir alfabeyle yazılan kitapta kişiye ve evrene, Ying ve Yang enerjisine göre kehanetler öngörülür. Kehanetlerin birçoğunun gerçekleşmiş olması kişileri meraka sürüklüyor. Peki Dünyanın en eski kehanetler kitabı I Ching nasıl okunur ve içeriğinde hangi kehanetler vardır?

Aşağıdaki Barış Özcan’ın da vidyosunda gündeme getirdiği Dünyanın en eski kehanetler kitabı ile ilgili ilginizi çekecek bilgiler…

Değişimler kitabı olarak bilinen I Ching, kişinin ve evrenin, Ying ve Yang enerjisine göre kişiye bir kehanet öngörür.

Sıradan fallardan farklı olarak kişinin başına gelebilecek kötülüğü nereden engelleyeceğini de anlatır.

I Ching bir kehanet falı olmakla birlikte olabilecek olasılıkları tahmin etmeye dayalı olarak sezgi gücünüzü kullanmanızı sağlar.

Bu şekilde geleceği tahmin edebilirsiniz yalnız bir husus var ki I Ching’in büyülü dilini anlamlandırması gereken sizsiniz.

Öncelikle içten bir şekilde I Ching’e soru sorup sonrasında paraları ya da çubukları atmalı; ardından hexagramınızı okumalısınız.

Bu hexegram sorduğunuz sorunun cevabını net olarak verir. Bu büyülü kitabın nasıl çalıştığı batılı bilim adamları ve düşünürlerce bir sır olarak kalmıştır. I ching, Carl Gustav Jung üzerinde büyük bir etki bırakmıştır.

Tam 64 adet hexegramı vardır.

Milattan önce 1000 yılında hekxegramların yorumunu yapan Kral Wen, sonrasında bu kitaba kendince açıklamalarını aktaran Konfiçyus, I-ching’e sosyolojik ve felsefik yorumlar eklemişlerdir.

I ching’de toplam 6 satır vardır.

Altı satır olduğundan dolayı altmış dört farklı I ching heksegramına ulaşılır, buna göre de kehanet okunur. Her bir satır, atılan üç madeni paranın ikisinin yazı mı tura mı geldiğine göre kısa 2 çizgi veya düz 1 çizgi olacak şekilde doldurulur. Buna göre de kehanet okunur.

Hexagramlardaki olaylar üçe ayrılır.

Birincisi yan koşullardan bahseder, ikinci olarak kişinin özel durumu üçüncü olarak kişinin kendisiyle ve başkalarıyla olan ilişkilerinden bahseder.

 Bozuk paralarla da bakılan bu fal türünde ying ve yang değerleri vardır.

Cevabınız bunların olumlu ya da olumsuz olmasıyla ilgilidir çünkü I ching Ying ve Yang’ın gücü ile çalışır.Sizin özel sorularınıza tam anlamıyla doğru ve bilgece cevaplar veren I ching’i geleceği tahmin etmek için de kullanabilirsiniz. Japonya ve Çin’de hala popüler olan bu kehanet sistemiyle insanlar o gün giymeleri gereken kravatın hangisi olduğunu bile soruyorlar.

I Ching evrendeki tüm şeylerin değişimini ve onların değişim sürecini inceleyen edebi bir kaynak olma özelliği de taşıyor.

Bu yazıdan sonra İngilizce olarak da aşağıdaki yazıdan faydalanabilirsiniz.

What Is the I Ching?

The I Ching has served for thousands of years as a philosophical taxonomy of the universe, a guide to an ethical life, a manual for rulers, and an oracle of one’s personal future and the future of the state. It was an organizing principle or authoritative proof for literary and arts criticism, cartography, medicine, and many of the sciences, and it generated endless Confucian, Taoist, Buddhist, and, later, even Christian commentaries, and competing schools of thought within those traditions. In China and in East Asia, it has been by far the most consulted of all books, in the belief that it can explain everything. In the West, it has been known for over three hundred years and, since the 1950s, is surely the most popularly recognized Chinese book. With its seeming infinitude of applications and interpretations, there has never been a book quite like it anywhere. It is the center of a vast whirlwind of writings and practices, but is itself a void, or perhaps a continually shifting cloud, for most of the crucial words of the I Ching have no fixed meaning.

The origin of the text is, as might be expected, obscure. In the mythological version, the culture hero Fu Xi, a dragon or a snake with a human face, studied the patterns of nature in the sky and on the earth: the markings on birds, rocks, and animals, the movement of clouds, the arrangement of the stars. He discovered that everything could be reduced to eight trigrams, each composed of three stacked solid or broken lines, reflecting the yin and yang, the duality that drives the universe. The trigrams themselves represented, respectively, heaven, a lake, fire, thunder, wind, water, a mountain, and earth (see illustration below).

From these building blocks of the cosmos, Fu Xi devolved all aspects of civilization—kingship, marriage, writing, navigation, agriculture—all of which he taught to his human descendants.

Here mythology turns into legend. Around the year 1050 BCE, according to the tradition, Emperor Wen, founder of the Zhou dynasty, doubled the trigrams to hexagrams (six-lined figures), numbered and arranged all of the possible combinations—there are sixty-four—and gave them names. He wrote brief oracles for each that have since been known as the “Judgments.” His son, the Duke of Zhou, a poet, added gnomic interpretations for the individual lines of each hexagram, known simply as the “Lines.” It was said that, five hundred years later, Confucius himself wrote ethical commentaries explicating each hexagram, which are called the “Ten Wings” (“wing,” that is, in the architectural sense).

The archaeological and historical version of this narrative is far murkier. In the Shang dynasty…

Kaynaklar: 1)https://www.listelist.com/i-ching/amp/

2)https://www.chinafile.com/library/nyrb-china-archive/what-i-ching

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.