Mısır Tanrılarının İsimleri Nelerdir? Eski Mısır İnançları ve Piramitler

Mısır Tanrılarının isimleri ve Mısır Tanrılarının Görevleri… Ölüler kitabı nedir? Aşağıdaki yazı Mısır inanışına göre ölümden sonra yargılanma sürecini, ölümden sonra olacakları ve piramitler ile ilgili hikaye ve bilgiler içermektedir… İşte Mısır Tanrıları ve inanışları…

Eski Mısır inanşına göre, insan bu dünyaya ait ölümlü beden ile ölümsüz ruhun birleşiminden oluşmaktadır. Buna göre her insanın maddi yönünü temsil eden Khat ve ruhani yönünü temsil eden Ka’sı vardır. Mısırlılar, dünyevi yaşamda birleşen Khat ile Ka’nın ölümden sonra mutlak ruha, Ra’ya ulaşmak için Amenti olarak isimlendirilen aşağı dünyaya indiğine ve oradaki Gerçek Salonu’nda yargılandıklarına inanırlar. Gerçek Salonu’nda yargılamayı Tanrı Osiris ve onun kırk iki yargıcı yapmakta, ölçücübaşı Anubis de bir terazi ile ölünün sevap ve günahını ölçmektedir. Eğer kişinin sevap tarafı ağır basarsa ruhu Aşlu adı verilen cennet tarlalarına girebilmektedir. Ruhun, Osiris’in cennetinde üç bin yıl mutlu bir yaşam sürdükten sonra eski bedenine dönmesi beklenmektedir. Bu inanç sisteminde, ölümlü bedenin fiziki varlığını kaybetmemesi ve iyi korunmasını gerektirdiğinden, mumyalama ve anıtsal mezar geleneği oluşmuştur.

Mısır tanrıları çeşitli hayvan formları ile temsil edilmektedir. Bu tanrı figürlerinden bazıları şunlardır: Çakal başlı Anubis, doğan başlı Horus, inek başlı Hator, timsah başlı Sebek, dişi aslan başlı Sekhet, domuz başlı Set vb. Tanrı figürleri genellikle geniş yüzeyli mezar anıtlarının duvarlarında ve Mısır inancının yazılı olduğu Ölüler Kitabı’nı temsil eden papirüslerde yer alırlar.

Mısırlılar, yaşadıkları dünyayı anlamak ve ölümden sonraki yaşamı organize etmek için özellikle matematik, astronomi ve tıp alanlarında oldukça gelişmiş bilimsel çalışmalarda bulunmuşlardır. Bu çalışmalar, kendilerinden sonraki kültürler için de yol açıcı olmuştur. Mısır “mumyalama tekniği” bu konudaki uzmanlıklarını anlamak için iyi bir örnektir. Günümüz takvim sistemine yakın 360- 5 günlük Mısır takvimini geliştirmişledir. Büyük anıtsal yapıların oluşturulması için gerekli aritmetik ve geometrik sorunları tüm detayına kadar çözümledikleri buna karşın başka alanlarda aynı oranda başarılı olamadıkları papirüslerdeki yazılardan anlaşılmaktadır.

Eski Kralık’ta inanca göre, firavun öldüğünde gökyüzündeki günlük geçişi sırasında Ra ile birleşerek tanrılaşıyor, ruhu, halkıyla tanrılar arasında bir aracı, onların tanrıyla tek bağı oluyordu. Firavunun Ra’ya uygun bir şekilde ulaştırılması herkesin yararına olacağından, tarlalarda çalışmanın durduğu sel zamanlarında kamusal bir projeyi gerçekleştirmek amacıyla kırk eyaletin her birinden Giza’ya gelen gönüllü işçilerle piramit inşası gerçekleştiriliyordu.

Firavunun ruhunun yıldızlara daha kolay yükselmesi ve mumyalanan ebedi bedeninin korunarak huzurlu bir yaşama ulaşması amacıyla inşa edilen piramitlere firavun, yaşadığı dünyadaki ihtişamını ölümden sonraki yaşamda da devam ettirebilmesi için tüm zenginlikleri ile birlikte gömülülüyordu. Firavun ve onunla birlikte gömülen maiyetinin mumyalanan kutsal bedenlerinin korunması için inşa edilen piramitler inşa edildikleri günden, günümüze kadar define arayıcılarının, meraklıların ve sıradan insanın talanından kurtulamamışlardır.

Piramitler, ölümden sonraki yaşamı ilgilendirdiği ve firavunları göksel âleme yıldızlara taşıyacak anıtlar olarak inşa edildikleri için sağlam astronomi bilgisi de gerektirirler. Özellikle üç büyük Giza piramidi olan Keops, Kefren ve Mikerinos, Orion takım yıldızlarının gökteki dizilişine göre düzenlenmiş ve firavunların yıldızlara ulaşmasını kolaylaştırılmak amacıyla her piramit, ilgili yıldızın altına getirilmiştir. Bu diziliş ayrıca, havalandırma deliklerinden piramitlerin içine belli bir açı ile giren güneş ışınları sayesinde mumyaların bozulmamasını ve içerdeki ısının korunmasını sağlamıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.