Stupa Nedir? Stupalar İle İlgili Tüm Detaylar

Buda’ya ait eşyaların korunduğu dairesel tabanlı bir kaide üstünde yükselen silindirik gövdeli kubbe örtülü, kutsal makamlara Stupa denilmektedir. 

Stupalar, kutsal makam olarak addedilir. Bu yapıların kaidelerinin üstünde Budîst rahiplerin dua ederek kutsal makamı tavaf ettikleri bir dolaşma yeri bulunur. Buraya iki kollu merdiven ya da rampalarla çıkılarak ulaşılır. Stupaların kubbelerinin üstünde küp biçimli bir bölüm, onun üzerinde de Budacılığın simgesi olarak her yere nur saçan üç inciyi temsilen çintemani denilen, üç yuvarlak yassı taştan oluşan tepelik yer alır.

Mimari olarak Stupalar kubbeli Kümbet şeklinde, Hindistan ve Güney Doğu Asya ülkelerindeki tapınaklara verilen isimdir. Budistler ibadetlerini Stupa da yapar . İçinde Buda’ya ait eşyaların saklandığı mabede giren Budistler , önce Buda heykeline çiçek sunup tütsü yakarak saygı gösterisinde bulunurlar. İbadetlerinde alışılagelmiş herhangi bir dua yoktur. Stupaların etrafında sağa doğru dönmek suretiyle ibadetlerini tamamlarlar.

Stupaların dışında genellikle dört yöne açılan Toran denilen iki taş sütun üzerine atılmış üzerleri oymalı bezemelerle süslü yatay kirişlerden oluşan abidevi dört kapı yer alır. Stupaların en önemlileri Sançi, Barkat, Sarnah’ta bulunur.

Budizm’de tavaf veya pradakhshina, ilk zamanlardan beri önemli bir ritüel ve adanmışlık uygulaması olmuştur ve stupaların etraflarında her zaman bir pradakhshina yolu vardır.

Türk Budist mimarisinde gelişen stupalar, İslâmiyet’ten sonraki Türk türbe mimarisinin temelini oluşturmaktadır. Uygurlardaki stupa şekli “yurt tipi” çadır şeklinden ilham almıştı. İslâmiyet’ten sonraki Türk mimarisinde soğan kubbe denilen lotus kubbe tipi de ilk kez Uygur stupalarıyla başlamıştır. Türklerden önce stupalar, bir dinî şahsiyetin kemiklerinin ve eşyalarının muhafaza edildiği kubbeli yapılardan ibaretti.

Budizm doktrinlerine göre, bir stupanın yaşayan bir gücü vardır ve sizi her negatif enerjiden kurtarması gerekir. Böyle bir şeye ihtiyacınız varsa Avrupa’nın en büyük Stupa’sı olan Maceristan’daki Zalaszántó Stuposunu ziyaret edebilirsiniz. Gidin, görün ve yeni doğmuş biri olarak ayrılın…

Zalaszántó Stuposu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.