Dünyanın İlk Kilisesi: Hatay St. Pierre Mağara Kilisesi Hikayesi

Dünyanın en eski kilisesi hangisidir?Ülkemizin sınırları tüm medeniyetlerin çıkış yeri olan Mezopotamya da dahil bir çok medeniyetin izlerini taşır. Sınırlarımızın içerisinde dört dinin de önemli yapıtları bulunmaktadır. Hatta henüz dört büyük din yokken olan inançların da bir çok yapıtı sınırlarımızın içerisinde yer alır. Dünyanın ilk kilisesi St. Pierre Kilisesidir. Dünyadaki ilk kilise olarak bilinen Pierre Kilisesi Türkiye’deki en önemli yapıtların başında gelir. Hatay’da bulunan kilise dini ziyaretler her sene artarak devam ediyor. Son senelerde önemi giderek artan St Pierre Kilisesi özellikle inanç turizmi açısından önemli bir yapı olarak dikkati çekiyor. Anadolu Üniversitesi ve Kültür Bakanlığından edindiğimiz bilgiler ışığında yazımızı derledik. Peki St Pierre Kilisesi’nin hikayesi nedir? St Pierre Kilisesi nerededir? İşte Hatay St. Pierre Mağara Kilisesinin hikayesi…

Pierre Kilisesi Hatay-Reyhanlı yolu üzerinde, Habib-ün Neccar Dağı eteklerindedir. Yaklaşık 13 m uzunluğunda, 7,5 m genişliğinde ve 13 m yüksekliğindeki doğal mağara bazı eklemelerle kiliseye dönüştürülerek Pierre’e ithaf edilmiştir. Kilisenin dünyanın ilk kilisesi olduğuna inanılır. Ayrıca ilk kez bu kilisede Hz. İsa’nın dinini tanıyanlara “Hristiyan” denildiği söylenir.

Hristiyanların gizli olarak buluştukları ve İsa’nın havarilerinden Pierre’in MS 29 yılında Hristiyanlığı yeni kabul edenlere vaaz verdiği dağın eteğinde bulunan mağara 13.yüzyılda haçlılar tarafından önüne gotik özellikte bir duvar örülerek kilise hâline getirilmiştir. Kilise, Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan Pierre’in Hz. İsa’nın ölümünden sonra Hristiyanlığı yaymaya çalıştığı yer olması açısından önemli bir dinî merkezdir ve bu nedenle azizin adı bu kiliseye verilmiştir.

1963 yılında Papa VI. Paulus tarafından hac yeri olarak ilan edilen ve Pierre’in mağaranın gizli tünelinde öldürüldüğü gün olarak kabul edilen 29 Haziran günü burada tören düzenlenir. Kilisenin zemininde mozaik kalıntıları, duvarlarda ise freskler bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.