Rus Kahvaltısı Neler İçerir? Ruslar Kahvaltıda Ne Yerler? İşte Rus Kahvaltı Kültürü

Rus Kahvaltısını hiç merak ettiniz mi? Türkiye’de kahvaltı vazgeçilmez bir öğündür. Peki Rusya’da kahvaltı kültürü nasıldır? Rus Kahvaltısı Neler İçerir? Ruslar kahvatıda neler yer bu yazımızda bunlara değineceğim. Ve Rus kahvaltı tarifleri sunmaya çalışacağım. İşte Rus Kahvaltı Kültürü…

Şüphe yok ki kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Gün kahvaltıyla başlar, sağlıklı kahvaltı, uzun geçecek bir gün öncesi güçlü ve enerjik bir koşuşturma içine girmek için vücudun tüm sistemlerini çalıştırmasına vesile olur.

En önemli kural, kahvaltının kesinlikle uyandıktan sonraki ilk saat ve bir bardak temiz ılık su içtikten 30 dakika sonra yapılması gerektiğidir. Uygulanması gereken şema şu şekildedir: Uyanmak – bir bardak su içmek – kahvaltı yapmak.

Ama bu yazımda sizlere doğup büyüdüğüm Rus topraklarında yaptığımız kahvaltıyı ve Rus kahvaltı kültürünü tanıtmak istiyorum, hadi gidelim…

Kasha yani ezme

Pek çok Türk, Rusların kahvaltı kültürüne sahip olmadığına inanıyor ve bu kısmen doğrudur. Özellikle Rusya’nın büyük şehirlerinde dinamik bir yaşam, kendi kurallarını belirler ve kahvaltının yerine bir fincan kahve ve bir sandviç koyar. Ancak tarihe atlarsanız, Rus kahvaltısının enerji değeri açısından o kadar “zayıf” olmadığını anlayabilirsiniz.

Sovyet bir ailede doğan bir çocuk olarak büyüdüğüm kahvaltılara bir örnek vereceğim…

1) Yulaf lapası. Yulaf lapası olmayan bir Sovyet ailesinin kahvaltısını hayal etmek zor. Anaokullarında çocuklara 6 aylıktan itibaren yulaf lapası yemesi öğretilir. En önemli yulaf lapası karabuğday! Ve dahası: yulaf ezmesi, mısır, buğday, kılçıksız buğday, amarant, pirinç, irmik. Genellikle bir dilim peynir ve tereyağı ile servis edilir.
2) Omlet. Birçok Rus ailesinde bugün hala geçerli olan hızlı bir seçenek. Domates, salatalık ve bir takım yeşilliklerle (Roka, maydanoz vb) servis edilir.
3) Zapekanka (Tuzsuz lorlu kek) (Lor + yumurta + elma veya muz ile yapılır) Pişirilmesi en az 1 saat sürdüğü için çoğunlukla hafta sonları servis edilir.

Zapekanka

Size benim kahvaltımdan bir örnek vereyim. Benim için besin alımında dengenin çok önemli olduğunu (proteinlerin, yağların, karbonhidratların uyumu) ​​belirtmek istiyorum. İşte sabahları hazırladığım Rus usulü kahvaltı modellerinden bazıları:

1. Seçenek: Yulaf lapası (yukarıda belirttiklerimden herhangi biri) + bir parça peynir ve tereyağı + sebze ve otlar (Genellikle roka ve maydanoz).

2. Seçenek: Sebzeli omlet + bir dilim peynir.

3. Seçenek: Tam tahıllı ekmekli bir sandviç + yumurta + avokado.

Ama uzun süredir Türkiye’de yaşıyor olmama rağmen kahvaltıda favorim Kasha yani ezme (Karabuğday ezmesi, siyez bulguru ezmesi, yulaf ezmesi gibi…) Çocuğumuza da aynı alışkanlıkları aşılıyorum.

Umarım bu bilgiler sizin için yararlı olmuştur.

Sağlıklı Kalın… 😉

Завтрак– самый важный приём пищи. С него начинается день, он “заводит” все системы организма на длительную дневную работу. Самое важное правило- завтрак должен быть строго в первый час после пробуждения и через 30 минут после выпитого стакана чистой теплой воды. Схема такова: пробуждение-стакан воды- завтрак.
Но в данной статье я хотела бы познакомить вас с русской культуррй завтраковИтак, поехали….


Многие турки считают, что у русских нет культуры завтраков и это отчасти правда. Динамичная жизнь, особенно в больших городах России, диктует свои правила и вытясняет завтрак, заменяя его чашкой кофе и сэндвичем. Но если окунуться в историю, то можно понять, что русский завтрак не так уж и “слаб” по энергетической ценности. Приведу пример завтраков, на которых выросла я (ребенок, рожденный в советской семье).

Krep

1) Каша. Без каши сложно представить завтрак советской семьи. К кашам приучают с 6 месяцев жизни и далее, в садиках. Самая главная каша- гречневая! И далее: овсянка, кукурузная, пшеничная, полбяная, амарантовая, рисовая, манная. Обычно подаётся с кусочком сыра и сливочного масла.
2) Омлет. Быстрый вариант, который актуален и по сей день во многих русских семьях. Подаётся с помидором, огурцом и зеленью.
3) Запеканка. В основном подаётся по выходным, так как приготовление занимает не менее 1 часа.


Приведу пример моего завтрака. Сразу оговорюсь, что для меня важна в приеме пищи,сбалансированность (гармогия белков- жиров-углеводов).

Вариант 1. Каша (любая)+ кусочек сыра и сливочного масла+ овощи и зелень.

Вариант 2. Омлет с овощами+ кусочек сыра.

Вариант 3. Бутерброд из цельнозернового хлеба+ яйцо+ авокадо.

Но, несмотря на то, что я уже давно живу в Турции, моим фаворитом на завтрак, остаётся, -каша. Такие же привычки я прививаю нашему ребенку.


Надеюсь, данная информация была для вас полезной.

Будьте здоровы 😉

One Comment Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.