Sağlıklı Tereyağı Nasıl Seçilir? Tereyağı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Öncelikle anlamını merak edenler için tereyağı nedir açıklayalım… Gerçek tereyağı nasıl anlaşılır? Tereyağı sağlıklı mıdır? gibi soruları cevaplamaya çalışacağım. Öncelikle tereyağı, hayvansal bir gıda maddesidir. Tereyağının ham maddesini süt yağı oluşturur… Tereyağı ayrıca gıda ve kozmetik sanayisinde de kullanılabilen bir hammaddedir. Bu bilgilendirmeden sonra size yazının devamı için bilmemiz gereken inek yağından da bahsetmek istiyorum. Ve yazının başlangıcında araştırmalarım sonucu bazı teorik bilgiler vermeye çalışacağım.

İnek yağı, bir süt yağı konsantresidir. Diğer hayvansal yağlara göre daha kolay sindirilebilirliğe (üstelik % 95-97 oranında) ve daha yüksek enerji değerine (100 gramda 750 kcal) sahiptir.

“Gerçek tereyağı tek parça kesilişte ufalarak erir, eğer parçalara ayrılarak eriyorsa bu tereyağı gerçek tereyağı değildir.”

Endüstriyel ölçekte tereyağı iki şekilde üretilir: % 35-40 oranında yağ içeren kremanın mekanik olarak çalkalanması veya %70-85 oranında yağ içeren yüksek yağlı kremanın dönüştürülmesi… Krem şanti daha iyi organoleptik (Cisimlerin duyu organlarını etkileme yeteneği) ve yapısal özelliklere sahip daha kaliteli bir tereyağı üretir, ancak bu yöntem verimsizdir. Bu nedenle yarım asırdan fazla bir süredir, yüksek yağlı krema dönüştürme yöntemiyle tereyağının% 90’ı üretildi.

Tereyağı nasıl yapılırsa yapılsın, yapısı homojen ve yoğun olmalıdır. 12-14 derecelik bir sıcaklıkta, yağ parçalanmamalıdır (kesimde en küçük su damlalarının ortaya çıkmasına izin verilir).

Sağlıklı bir Tereyağı ile Margarin nasıl ayırt edilir?

Gerçekten de, genellikle tereyağı paketinin altında gizli bir sürüntü veya margarin bulunur. Öncelikle yazıyı dikkatlice okuyun! Gerçek tereyağı sadece inek sütünden yapılır. Bileşim bitkisel yağ, hurma, yer fıstığı veya hindistancevizi yağlarının yanı sıra ‘süt yağı‘ adı verilen bir bileşen içeriyorsa, bu tereyağı değil, ucuz muadili olan margarindir.

Gerçek tereyağının yağ içeriği %82,5’tir. Etikette başka numaralar varsa bu bir margarindir. Başka bir fark ise tereyağı maksimum 25 gün saklanır. Margarin ise 100 güne kadar saklanabilir.

Evde kaliteli bir yağ alıp almadığınızı kontrol etmek için dondurucuya koyun ve on dakika sonra bir parça kesin. Tereyağı ufalanırsa önünüzde kaliteli bir ürün var anlamına gelir., serpme dilimi eşit olacaktır.

Как правильно выбрать сливочное масло.

Масло коровье представляет собой концентрат молочного жира. Оно обладает легкой усвояемостью (95-97%) по сравнению другими животными жирами, а также высокой энергетической ценностью (750 ккал на 100 грамм).

В промышленном масштабе масло производится двумя способам: механическим сбиванием сливок жирностью 35-40% или преобразованием высокожирных сливок с жирностью 70-85%. При сбивании сливок получается масло более высокого качества, обладающее лучшими органолептическими и структурными характеристиками, но этот метод малопроизводителен. Именно поэтому уже более полувека 90% сливочного масла производится методом преобразования высокожирных сливок.

Независимо от того, каким образом произведено сливочное масло, его структура должна быть однородной и плотной. При температуре 12-14 градусов масло не должно крошиться (на срезе допускается появление мельчайших капель воды).

Как отличить масло сливочное от спреда ?

Действительно, под упаковкой сливочного масла часто скрывается спред или маргарин. Прежде всего, внимательно читайте состав! Настоящее сливочное масло производится только из коровьего молока. Если в составе фигурирует растительный жир, пальмовое, арахисовое или кокосовое масла, а также ингредиент с названием ‘ заменитель молочных жиров ‘ , перед вами не сливочное масло, а его дешёвый аналог.

Настоящее сливочное масло имеет жирность 82.5 %. Если на этикетке другие цифры, это спред или маргарин. Ещё одно отличие- сливочное масло хранится 25 суток, спред/маргарин до 100 суток.

Чтобы в домашних условиях проверить, качественное ли масло вы купили, поместите его в морозильную камеру, а через десять минут отрежьте кусочек. Если масло крошится, перед вами качественный продукт, кусочек спреда будет ровным.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.