Minas Tirith’in Gerçek Hayattaki Yansıması Mont Saint Michel’in Hikayesi

Mont Saint Michel ve Minas Tirith

“Selam olsun Minas Tirith‘in Hükümdarı ve Vekilharcı, Ecthelion oğlu Denethor! Bu karanlık saatte nasihatler ve haberlerle geldim.”

J.R.R. Tolkien’in film uyarlaması olan Kralın Dönüşü filmi için hazırlanırken Peter Jackson’ın ekibi, yüzyıllar boyunca birçok kişinin hayal gücünü büyüleyen Minas Tirith’i gerçeğe yansıtmak için gerçek bir manastır şatosunu örnek aldı: Fransa’daki Mont Saint-Michel…

Mont Saint-Michel

Peter Jackson ve ekibili Minas Trith için Kuzey Fransa kıyılarında ıssız bir adada inşa edilmiş müstahkem bir Katolik manastırı olan Mont St. Michel’i incelediler. Gizemli manastır, Tolkien’in Orta Dünya’sındaki Gondor’un başkenti Minas Tirith kenti için en önde gelen ilham kaynağı olarak kullanıldı.

Başlangıçta “Mont Tombe” olarak adlandırılan, Normandiya dışında denizin ortasında bulunan tek bir kayadan oluşan oluşum, anlatılanlara göre bir Başmeleğin o dönem piskoposuna göründükten sonra yeni bir isim aldı ve çok geçmeden piskopos bu adada bir kilise kurdu. Şimdi Fransa’nın en ünlü turistik yerlerinden biridir ve şimdi “Mont St. Michel” olarak anılmaktadır.

“Elveda Aragorn! MinasTirith‘e git ve halkımı kurtar! Ben yenik düştüm.”

“Hayır! Sen kazandın, pek az insan böyle bir zafer kazanmıştır. Huzur içinde ol! MinasTirith düşmeyecek!”

Geleneğe göre, St. Michael Fransa’da görünmeden önce, altıncı yüzyılda bir grup İrlandalı keşiş adaya geldi. Orada küçük bir inziva yeri kurdular, ancak kim oldukları ve adada ne kadar süredir kaldıkları hakkında çok az şey biliniyor. Bu, Skellig Michael’ın ilk kurulduğu zamanlardı.

Sonra 708’de Aziz Michael, Avranches’in piskoposu St. Aubert’e göründü. St. Michael ilk kez ortaya çıktığında, Aubert bunun bir rüya olduğunu düşündü ve onu reddetti. Sonra Başmelek ikinci kez göründü ve onuruna Mont Tombe üzerine bir kilise inşa etme arzusunu tekrar tekrarladı. Aubert, kilisenin büyüklüğünden emin olamadan isteği ikinci kez görmezden geldi.

St. Michael daha sonra üçüncü kez göründü ve parmağını Aubert’in alnına bastırarak Aubert’in dikkatini çekmeye çalıştı. Kafasında bir delik açtı ve Aubert hızla Mont Tombe’daki kilise için planlar yapmaya başladı.

İlk kilise 16 Ekim 708’de kuruldu ve Aubert, St. Michael’ın 490’da göründüğü Monte Gargano’ya bir talep gönderdi. St.Michael’in dokunduğu kırmızı bir sunak bezinin bir kısmı da dahil olmak üzere Gargano’dan iki kalıntıyı güvence altına aldı. Michael ve Başmelek’in orada bıraktığı ayak izlerinden bir kaya parçası bulunmaktadır.

Michael’ın gelişinden önce, bazı efsaneler adanın bu dünya ile ölümden sonraki yaşam arasında bir geçiş yolu olduğunu iddia etti. Bölgede ölenler, ruhlarının ileri gönderilmesi için dağın yakınına taşınacaktı.

O zamanlar Aziz Michael’ın ruhları Cennete getirme görevinin yanı sıra ruhların yargılarını da üstlendiğine inanılıyordu. Bu nedenle adanın adını Mont Tombe’den Mont St. Michel’e değiştirmek doğaldı.

Mont St. Michel

Kutsal adayı çevreleyen diğer efsaneler arasında, Başmelek’in Şeytan’ı Cennetten atmasının Mont St. Michel’den geldiği hikayesi yer alır. Başka bir efsaneye göre, adada ve St. Michael istikametinde tatlı su arayan bir keşiş, tatlı suyun aktığı yerde bir kayayı kırdı.

Ada, o zamandan beri St. Michael’ın zaferinin ve onun mucizevi şefaat gücünün bir sembolü olmuştur.

Yüzyıllar boyunca, Mont St. Michel bir hac yeri ve St. Michael’a olan bağlılığıyla daha derinlere çekilen sayısız ruha ilham kaynağı olmuştur.

Orta çağ hacıları için ulaşılması zor olduğundan, takma adlarından biri “Denizin tehlikesindeki St. Michael Dağı” dır.

Kaynakça:

https://voyagecomics.com/2019/09/30/mont-st-michel-the-real-life-minas-tirith/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.