Dırdırcılar Tanrısı Momos’un Hikayesi

Momus veya Momos kimdir? (μῶμος), Yunan Mitolojisinde taşlama, alay, eleştiri ve haksız eleştirinin kişileştirilmiş tanrısı olan Momos alay, istihza ve hiciv tanrıçasıdır. Gecenin kızı. Zeus’un metresi olarak da bilinemektedir.

MOMOS (Momus) alay, suçlama, alay etme, küçümseme, şikayet ve sert eleştirinin tanrısı veya kişileştirilmiş ruhuydu (daimon). Tanrılarla alay ettiği için Zeus tarafından cennetten kovuldu. Momos’un karşıtı Eupheme (Övgü) idi.

MOMUS (Mômos), alay ve sansürün kişileştirilmesidir. Böylece, Hephaestus tarafından oluşturulan adama, kişinin gizli düşüncelerine bakmasını sağlamak için göğsünde küçük bir kapı kalmadığını kınadığı söylenir. Ona göre tek başına Afrodit suçsuzdu. Ezopun masallarında iki hikayede Momos’dan bahsedilir.

Momus hemen hemen her şeyi eleştirir ve dalga geçerdi. Yunan mitlerinde geçen Prometheus’un insanları yarattığı hikayede, Momus insanların göğüslerine düşüncelerinin okunabileceği bir kapı koymadığı için Prometheus ile dalga geçmiştir. Tanrıça Athena ise tekerlekleri olmayan bir ev inşa ettiği için Momus tarafından eleştirilmiştir. Kara mizah tanrısı, Athena’ya evin tekerlekleri olmadığı için kötü komşulardan kaçamayacağını söylemiştir.

Kaynak: Yunan ve Roma Biyografisi ve Mitolojisi Sözlüğü.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.