ŞEKER NEDEN BİR UYUŞTURUCUDUR?

Şekerin zararlarının saymakla bitmez. Fazla miktarda tüketilen, marketteki raflarda yüzde 80 oranında mevcudiyeti bulunan şekerin vücudumuzun büyük bir düşmanı olduğunu unutmamalıyız. “3 beyazdan uzak durmalısınız” derler. Üç beyaz: un, şeker ve tuzdur. İlerleyen zamanlarda sağlık sorunları ile karşılaşmamak, hem sağlık hem de zayıf kalabilmek için bu üç besin grubundan uzak durulması gerektiğini unutmamalıyız. Şimdi bu üç beyazdan şekere farklı bir bakış açısıyla yaklaşalım… Şeker bir kimyasaldır, şeker bir uyuşturucudur diyelim… Üç beyaz un, tuz ve uyuşturucudur. Peki şeker neden bir uyuşturucudur?

Şeker ve diğer hızlı karbonhidrat kaynaklarının günlük toplam kalori alımının % 5-10’undan fazlasını oluşturmaması gerektiği gerçeğiyle başlayalım! Bu, maksimum 25-60 gramlık bir orana eşdeğerdir.

Karşılaştırmak gerekirse, bir kutu kola veya büyük bir bardak taze meyve suyu, günlük değerin önemli bir dozu olan 20-25 gram şeker içerir. Günlük diyette birçok gıdada bulunan gizli şekerden bahsetmiyorum bile.

Sadece hayal et:
Şeker içeren ürünleri mağaza raflarından çıkarırsanız, raflarda sadece % 20’si kalacaktır. Çocukluğumuzdan beri tatlı yiyeceklere alışıyoruz ve artık normal ve sağlıklı brokoli püresini veya marul yapraklarını yiyemiyoruz. Çünkü acı ve tatsız görünüyorlar.

Şeker gerçekten bir uyuşturucu gibi çalışır. Bu, vücuttaki bir dizi reaksiyondan kaynaklanmaktadır. Çok şeker ve karbonhidrat yiyoruz, bunun sonucunda vücutta çok fazla glikoz ortaya çıkıyor, insülin hormonu üretiliyor, bu da hücrelerin enerji almasına ve bu glikozu işlemesine yardımcı oluyor. Fakat ne kadar fazla insülin salınırsa, vücut yağ hücrelerini o kadar az tutar, aslında bundan yağ alırız.

Beynimiz ve vücudumuz glikoza çok sert tepki verir. Glikoz seviyesi sürekli değişiyor ve zıplıyorsa, psikolojik olarak dengesiz hissederiz. Yani, gittikçe daha fazla şeker isteriz ve eğer almazsak fiziksel olarak kendimizi kötü hissederiz. Tıpkı sigara ve uyuşturucu gibi!

Şeker ürünleri üretimi çok karlı bir sektördür. Bir düşünün, ürünlerin% 80’i raflardan kaybolursa, üreticilerin ne kadar para kaybedeciğini düşünün. Dolayısıyla bu şeker komplosu 60’lı ve 70’li yıllardan günümüze kadar devam ediyor. Ve uzun zaman da devam edecek gibi…

Elbette sağlıklı alternatifler var ve şekerden vazgeçmek için bu alternatiflerin nerede olduğunu, nerede olmadığını ve hangi ürünlerden yana seçim yapmanız gerektiğini öğrenmeniz gerekiyor. Alışkanlıklarımızı değiştirerek bu alternatif ürünlere yönelmemiz gerekiyor.

Почему САХАР- наркотик?!

Начнём с того, что на сахар и другие источники быстрых углеводов должно приходиться не более 5-10% от суммарного употребления калорий в сутки! Это равнозначно максимальной норме 25-60 грамм.

Для сравнения, банка колы или большой стакан сведевыжатого сока содержат 20-25 г сахара- а это существенная доза дневной нормы. Не говоря о скрытом сахаре, который содержится во многих продуктах повседневного рациона.

Только представьте:
Если убрать с полок магазина продукты, которые содержат сахар, то останется только 20%. Мы с детства привыкаем к сладким продуктам, а потом обычное и полезное пюре из брокколи или листья салата уже не можем есть. Потому что они кажутся горькими.
Сахар и правда действует как наркотик. Это объясняется рядом реакций в организме. Конда мы едим много сахара, и углеводов, в организме появляется много глюкозы, вырабатывается гормон инсулин, который помогает клеткам получать энергию и перерабатывать эту глюкозу. Но чем больше инсулина высвобрждается, тем меньше организм удерживает жировые клетки, по сути от этого мы толстеем.

А наш мозг и тело реагирует на глюкозу очень остро. Если уровень глюкозы постоянно меняется и скачет, то мы чувствуем себя психологически неустойчивыми. То есть, мы хотим ещё и ещё сахара, и физически чувствуем себя плохо, если его не получаем. Как с курением и наркотиками!

Производство продуктов с сахаром очень выгодная промышленность. Только подумайте, если 80% продуктов исчезнут с полок, сколько денег поткряют производители. Поэтому, этот сахарный заговор продолжается начиная 60-70-х годов и по сей день.

Конечно, есть полезные альтернативы и чтобы отказаться от сахара нужно понимать где он есть, где нет и в пользу каких продуктов делать выбор.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.