Hindistan Cevizi Şekeri mi, Şeker Kamışı mı Daha Sağlıklıdır?

Solda: Şeker kamışı, Ortada: Rafine beyaz şeker, Sağda: Hindistan cevizi şekeri

Bu yazımızda Hindistan Cevizi Şekerini ve Şeker Kamışını karşılaştıracağız… Hindistan cevizi mi, şeker kamışı mı daha sağlıklıdır? Hindistan cevizi şekerinin faydaları nelerdir? Şeker kamışının rafine şeker ile farkı nedir? Hindistan cevizi şekerinin beyaz şekerden farkı nedir? Yazının sonunda öğrenmiş olacaksınız…

Söylenecek ilk şey, bunların tamamen farklı ürünler olduğu, bu yüzden onları karıştırmamalısınız.

Şeker kamışı, kamış ağacının suyundan elde edilir. Daha az işlenmiş olması nedeniyle, sıradan rafine şekerinin aksine, yararlı maddeler daha fazla korunmuş şekilde bizlere ulaşır. Ayrıca Şeker kamışı, yemeklerimize karamelimsi bir tat verir. Aynı zamanda, içindeki kalori normal rafine şeker ile aynı orandadır ve glisemik indeks beyaz şekerden çok farklı değildir.

Söylemeye gerek yok, kaliteli şeker kamışı da her üründe olduğu gibi, araştırılarak doğal olan şeker kamışına ulaşılmalıdır. Çoğu zaman, üreticiler güzel görünmesi için şeker kamışı şekerini basitçe renklendirir ve aynı rafine şekerinden dört kat daha pahalı olarak satışa sunar.

Şimdi hindistan cevizi şekerini inceleyelim. Palmiye ağacının suyunun haşlanmasıyla (hindistan cevizinden değil) faydalarını içinde barındırarak üretilir. Renk açıktan koyu kahverengiye doğru giden bir renktir.

Tadı: Açık renk hindistan şekerinin hafif bir şeker tadı vardır, kahverengi renkli hindistan cevizi şekerinin ise karamel tadı var

Hindistan cevizi şekerinin glisemik indeksi, rafine şekerinkinden birkaç kat daha düşüktür, pankreası doldurmaz ve keskin bir açlık hissine neden olmaz. Tadı daha az tatlıdır, ancak yemeklere hoş ve hafif bir tat veren karamel ve ceviz tatları hissedilir. Ancak düşük glisemik indekse rağmen şeker hastaları için hala uygun değildir.

Şeker hastaları ve kilo vermek isteyenler için eritritol, stevosit, sukraloz bazlı diğer yüksek kaliteli tatlandırıcılar daha uygundur.

Sağlıklı kalın!

Кокосовый vs Тростниковый сахар

Первое, что стоит сказать, это совершенно разные продукты, поэтому не стоит их путать.

Тростниковый сазар получают из сока сахарного тростника. За счёт того, что ое меньше подвергается обработке в нём более менее сохраняются полезные вещества, в отличие от обычного рафинада. Тростниковый сахар придаёт карамельные нотки нашим блюдам. При этом калорий в нём также, как и в обычном, и гликемический индекс не сильно отличается от белого сахара.

Стоит ли говорить, что качественный тростниковый сахар нужно ещё поискать. Часто производители его просто подкрашивают и продают в 4 раза дороже тот же рафинад.

Теперь про кокосовый сахар. Производится он из сока кокосовой пальмы (не из кокоса) путём выпаривания с созранением полезных веществ. Цвет от светло до тёмно-коричневого, вкус соотносится с цветом- у светлого- с более лёгкими, у тёмного- с насыщенными карамельными нотками.

Кокосовый сахар имеет гликемический индекс в разы ниже, чем у рафинада, не нагружает поджелудочную железу, не вызывает резкого чувства голода. По вкусу он менее сладкий, но чувствуются карамельные и ореховые нотки, которые придают приятный мягкий вкус блюдам. Несмотря на невысокий гликемический индекс, диабетикам он всё равно не подойдёт.

Для диабетиков и тех, кто хочет похудеть- больше подойдут другие качественные подсластители на основе эритрита, стевозида, сукралозы.

Будьте здоровы!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.