15 Olimpiyat Madalyası Kazanan Rus Jimnastiğinin Simgesi: Nikolai Andrianov

Foto:SportMob

Rusya’nin Jimnastik dendiğinde diğer ülkeleri ekarte ettiğini neredeyse tüm sporseverler bilir. Özellikle yarışmaların yarışması olan Olimpiyatlarda bu fark açıkça görülmektedir. Rusya erkek Jimnastikte de yıllar boyunca başarılar elde etmiştir. Rusya’da çocuk jimnastik, kadın jimnastik ve erkek jimnastik klasmanlarında aynı başarı hikayeleri dinlemek şaşırtıcı gelmemektedir.

İşte bu başarılı hikayelerden birisini de 15 olimpiyat madalyası kazanan Nikolai Andrianov yazmıştır…

Nikolai Andrianov Kimdir?

Nikolai, 14 Ekim 1952’de Rusya’nın Vladimir kentinde doğdu. Gençliğinde asi bir delikanlıydı. Ancak ilk koçu olan Nikolai Tolkachev onu disiplin altına aldı. Aldığı bu disiplin eğitimi onu dünyanın en başarılı sporcularından birisi yaptı. Şimdi kısaca dünyanın en başarılı sporcularından birisi olan Nikolai Andrianov’ı tanıyalım…

1969’da ilk büyük uluslararası karşılaşmasında yarıştı.

1972’de 2001 Hall of Fame üyesi Ljubov Burda ile evlendi.

Yine aynı senede Münih’te, Olimpiyatlarda ilk olimpiyat madalyasını kazanacaktı. Andrianov, zemin egzersizini etkileyici bir yuvarlanma ile kazandı. Agresif tarzı ve aşırı zorluğu onu öne çıkaran stilleri oldu.

Foto: cultureru.com

Montreal’deki 1976 Olimpiyatları sırasında Andrianov en iyi formundaydı ve inanılmaz bir şekilde yedi madalya daha kazandı.

1980 yılına geldiğinde Moskova Olimpiyatları’nı tamamladığı zaman, neredeyse tüm rekorlar kırmıştı. Andrianov toplamda yedi altın, beş gümüş ve üç bronz olmak üzere 15 Olimpiyat madalyası kazanacaktı. Tüm zamanların en başarılı erkek Olimpiyat sporcusu olarak yerini güvence altına almayı istemiş olacaktı ki 1980 Olimpiyatlarında beş madalya daha kazandı.

13 Dünya Şampiyonası madalyası, 10 Dünya Kupası madalyası ve 17 Avrupa Şampiyonası madalyasının yanı sıra Andrianov’un mirası, kendi alanındaki kategorilerin çoğuna liderlik etmektedir.

Ayrıca Erkekler Artistik Cimnastiği sporunda, 12 madalya ile en fazla kişisel Olimpiyat madalyası kazanma rekorunun sahibidir.

Spor Harici Yaşamı

Nikolai Andrianov hakkındaki en önemli detaylardan birisi, iki kez Olimpiyat şampiyonu olan başka bir ünlü Sovyet jimnastikçisi Lyubov Burda ile evli olmasıdır. Bu durum onun kendi işinin aşığı olduğunun da kanıtıdır. Sevdasını, aynı sevdaya sahip olanbir eş bularak kanıtlamıştır.

Nikolai Andrianov ve Lyubov Burda birlikte çocuk jimnastiği antrenörü olarak çalıştılar, Andrianov 1981’den 1992’ye kadar Sovyet milli erkek genç takımının baş antrenörüydü.

1990 ve 1992 yılları arasında Nikolai Andrianov ayrıca Sovyet kıdemli jimnastik takımına da koçluk yaptı ve 1990’dan 1993’e kadar Sovyet’e ve daha sonra Rusya Jimnastik Federasyonu’na başkanlık etti.

2001 yılında Nikolai Andrianov, Uluslararası Jimnastik Onur Listesi’ne girdi. 1994 ve 2002 yılları arasında Nikolai Andrianov, eski rakibi Mitsuo Tsukahara’nın teklifi üzerine Japonya Olimpiyat jimnastik takımını çalıştırdı.

Nikolai Andrianov, Tsukahara’nın oğlu Naoya Tsukahara’yı çalıştırdı ve hem baba hem de oğul, onu uluslararası düzeyde rekabet etmeye hazırlamak için Naoya’nın yeteneklerini ve özgüvenini yükselterek onu övdü.

2002 yılında Nikolai Andrianov, N.G.’de jimnastik şefi oldu. Tolkachov, spora çocukken ilk başladığı Vladimir’de Uzmanlaşmış Çocuklar ve Gençlik spor okulu.

Andrianov, 21 Mart 2011 tarihinde 58 yaşında memleketi Vladimir’de öldü. Tarihi başarılara imzasını gururla atan sporcu, son zamanlarında kollarını, bacaklarını hareket ettiremeyecek ve konuşamayacaktı.

Kaynakça:

https://www.ighof.com/inductees/2001_Nikolai_Andrianov.php

https://tr.wikipedia.org/wiki/Nikolay_Andrianov

https://sportmob.com/en/article/973347-Top-Facts-about-Nikolai-Andrianov-the-Great-Gymnast

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.