İspanya’da El Toro Jubilio Festivalinde Hayvanlar Diri Diri Yakılıyor (+18)

İspanya’nın Madrid şehrinin kuzey doğusunda yer alan Madinaceli bölgesinde her yıl Kasım ayının 15’inde düzenlenen “El Toro Jubilio” festivalinde hayvanlar diri diri yakılıyor. Peki hayvanların diri diri yakılmasına neden izin veriliyor? Bunun en büyük sebebi, her zamanki gibi: Dini inançlar…

El Toro Jubilio Festivalinde, bin beş yüze yakın genç, bir boğanın boynuzlarına yanıcı maddeler yapıştırarak ateşe veriyor. Çaresiz hayvanlar ateşler içinde sağa sola kaçmaya çalışıyor. Bu arada yerli bir genç cesaret gösterisi yaparak korkmuş boğanın önüne atlıyor.Bu sırada korlar, hayvanın üzerine damlamaya başlıyor.

Sıkıntılı boğa, daha sonra alkışlar içinde çitlerle çevrili bir halkanın içine serbest bırakılıyor.İzleyici kitlesinin halkanın içine atladığı ve boğayı kızdırdıkları izlenen vidyolarda görülüyor. Hava soluyan boğa yanıklardan dolayı yaklaşık 45 dakika sonra bitkin duruma düşüyor.Yanan boğa köylüler tarafından halka dışına sürükleniyor.

Boğa katledilirken “cesaret” gösteren erkeklere ise hayvandan et parçaları veriliyor.Köy sakinleri bu uygulamaya “Toro Jubilo” diyor ve bunun aslında boğanın gücünü kutlamak olduğunu iddia ediyor. Buna karşı gelen bir takım protesto girişimleri kalabalık tarafından önleniyor.Dünya basınında da her yıl olduğu gibi bu yılda tepkiler yağacak.

Gelenek uğruna yapılan bu festivalin sonlandırılması için dünya çapında imza kampanyaları başlatılsa da bu uygulamanın önüne geçilemiyor. İngiltere’nin dünyaca ünlü Daily Mail gazetesi bu vahşeti “Orta çağ köyü sakinleri eğlence takviminde bu olayı ‘kültürel” bir olay olarak görüyor” başlığıyla vermişti.

İşte o dehşet anları… Ancak +18 olduğu için bağlantıya tıklayarak yaşınız yetiyorsa YouTube’da izleyin kısmına tıklayarak izleyebilirsiniz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.