Muhammed Ali Vatandaşı Kurtarıyor

Muhammed Ali Vatandaşı Kurtarıyor

1981 yılında Los Angeles Times fotoğrafçısı şans eseri bir fotoğraf yakaladı. Yakaladığı fotoğrafta Muhammed Ali Vatandaşı Kurtarıyor. Olay şu şekilde gerçekleşiyor. Gazetelere bir haber düşer. Sıradan bir haber olması gerekçesiyle kimse bir intihar olayına gitmek istememektedir. Olayı radyodan dinleyen Los Angeles Times fotoğrafçısı Boris Yaro olay yerine gitmeye karar verir. Yaro, Kennedy’nin öldürülmesinin ufuk açıcı görüntülerinden birini almış bir fotoğraf sanatçısıdır.

İntihar etmek isteyen adam kararında kesindir. Kısa zaman içerisinde çevresinde bir çok insan toplaşır. Polis ve itfaiye de olay yerine gelir. İsminin Joe olduğu belirtilen siyahi vatandaş demir parmaklıkların dışına çıkarak yürekleri ağza getirmiştir. Şans eseri Mohammed Ali’nin arkadaşı Howard Bingham’da olay yerindeydi ve aklına gelen ilk kişiyi aradı. Ünlü boksör Muhammed Ali olay yerine geldi.

Bu sırada editörü pek ilgilenmese de Yaro, dokuz kat yukarıda bir ofis binasının yangın merdiveninde tünemişti.

Joe “Ben iyi değilim,” diye bağırdı, ne zaman biri çok yaklaşsa ayaklarını iki yana sarkıtarak. “Atlayacağım!” diye bağırmaya devam ediyordu.

Yaklaşık dört dakika sonra Ali, Rolls-Royce’uyla sokağın ters tarafından durdu. Fotoğrafçı Yaro, Ali’nin binaya koştuğunu ve daha sonra olanları fotoğraf makinesiyle bire bir kayda alıyordu.

Ali, siyah takım elbiseli ve kravatlı kıyafetiyle Joe’ya bakmak için yüzü ifadesiz bir şekilde pencereden dışarı eğildi. Birkaç metre ötede Joe bir çıkıntının üzerinde dengede, bir ayağı diğerinin önünde, boş alana doğru eğilirken bir direği tutuyordu. Muhammed Ali’yi görünce şoka girmişti ve daha iyi bakmaya çalışırken, düşme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Los Angeles Times’ın hesabına göre, Ali eğildi ve Joe’ya bağırdı: “Sen benim kardeşimsin! Seni seviyorum ve sana yalan söyleyemem.” Çok geçmeden yangın çıkışına gitti, kolunu Joe’ya doladı ve onu içeri yönlendirdi. İkisi birlikte binadan çıktılar, Ali’nin arabasına bindiler. Ve Muhammed Ali Vatandaşı Kurtarıyor isimli haberimizde de görüntülendiği gibi bu dramatik fotoğraflar uzun süre gündemde kaldı.

Ocak Çarşamba günü 21 Aralık’ta bir içecek şirketi için düzenlediği basın toplantısında Ali, Joe’dan kıyafet alacağını ve onunla birlikte memleketi Michigan’a seyahat edeceğini duyurdu.

Boris Yaro tarafından çekilen Muhammed Ali’nin Vatandaşı Kurtardığı An

Fotoğraflar: http://www.rarehistoricalphotos.com

İçerik Kaynakça: The Los Angeles Times

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.