İkonik Fotoğraflar – Açlıktan Ölen Çocuk

Açlıktan Ölen Çocuk 1980 UGANDA

1980 yılında Mike Wells, açlıktan ölmek üzere olan Ugandalı bir çocuğun fotoğrafını çekti. Açıklı Ölen Çocuk ismindeki bu fotoğraf zayıf bir çocuğun elini tutan bir Katolik misyonerin fotoğrafıdır. İşte bu Açlıktan Ölen Çocuk fotoğrafının acıklı hikayesi…

Serbest foto muhabiri Mike Wells, Holland Herald dergisine bir açıklama yaptı. Dünya Basınında Yılın Fotoğrafı ödülünü kazandıktan sonra yaptığı röportajda şunları söyleyecekti.

“1980’de Afrika’da Birleşik Krallık’ın Çocukları Kurtarma Fonu için çalışmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çocuk felci karşıtı kampanyalarını da bu vesileyle anlatmıştır.”

Karamoja‘da gıda kıtlığı, 1978’de kuraklık, mahsul kıtlığı ve bitki hastalığı başladı. Uganda hükümetinde Başkan İdi Amin’in yönetimi, o yıl durum hakkında uyarılmasına rağmen herhangi bir işlem yapmadı.

Amin’in 1979’da devrilmesinin ve askerlerinin kaçmasının ardından, Karamojong savaşçıları çok miktarda silah ve mühimmat ele geçirdi. Ateşli silahların akışı, bölgesel güç dengelerini ve kültürel gelenekleri yapılan baskınlar ile büyük ölçüde değiştirdi. Sığır veya tahılla Karamoja’ya girip çıkmak tehlikeli hale geldi.

Ayrıca, ulusal güvensizlik ticaretin tamamen çökmesine neden oldu. 1980’lerin başında aileler gıdasız kalmaya başladı. Mayıs ayında durum kritik hale geldi ve aynı yılın Temmuz ve Ağustos aylarında kıtlık zirveye ulaştı.

Temmuz ayında, Karamoja’daki Verona Babaları isimli yardım örgütü acil yardım için Roma’daki Dünya Gıda Programına başvurdu. Bölgede Katolik misyonerlik faaliyetleri 1933’te başlamıştır (Katolik Kilisesi 1960’lardan bu yana kıtlık dönemlerinde yardım yapmaya devam etmektedir.)

Açlıktan Ölen Çocuk fotoğrafı ile Dünya Basın Fotoğrafı Ödülü’nü kazanacak olan fotoğrafçı Mike Wells, fotoğrafı çekmeye utandığını itiraf etti. Wells ayrıca yarışmaya hiç katılmadığı için kazanmaktan da utanıyordu ve açlıktan ölen insanların resimleriyle ödül kazanmaya karşıydı.

(Fotoğraf: Mike Wells).

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.