Moskova’da Yürüyerek Sipariş Taşıyan Kuryeler

Moskova’da Yürüyerek Sipariş Taşıyan Kuryeler i ile yolda yürürken, metroya binerken karşılaşmamanız neredeyse imkansız. Bu dağıtım veya teslimat ağı o kadar yaygın ki gözünüz bir zaman sonra onları görmeye alışıyor. Bugün yazımızda karlar üzerinde gece gündüz demeden yürüyerek siparişleri teslim etmek için çabalayan emekçilerden söz edeceğim.

Moskova’da Bisiklet ile Sipariş Taşıyan Kuryeler (Foto: tiyazar.com)

Genellikle Kırgız, Özbek gibi farklı milliyetten erkeklerin tercih ettiği ya da etmek zorunda kaldığı bu meslek, oldukça zor. Kalın giyinmek bu işin olmazsa olmazı…

Hangi Markalar Daha Popüler

Bu emekçi kuryeler bir çok markayla çalışıyor. Ve her paketten komisyon alıyorlar. Ayrıca sadece belli markalar ile çalışanlar da var. Bunlar arasında şu üç marka öne çıkıyor. Yandex Yemek – Delivery Club – Dodo Pizza.

Bu markalar kendi kuryelerini çalıştırıyor ve aylık 60.000 ve 100.000 Ruble kazanıyorlar. (11000 TL – 18.000 TL arası kazanıyorlar. Hiç de fena değil aslında. Çünkü orada şirketlerde çalışanların 70.000 Ruble den başlıyor. 13000 TL yani…)

Moskova’da Yürüyerek Sipariş Taşıyan Kuryeler (Foto: tiyazar.com)

Bisikletli kuryeler ve elektrikli bisikletli kuryeler de var

Evet, Moskova’da Yürüyerek Sipariş Taşıyan Kuryeler haricinde bisikletli kuryeler ve elektrikli bisikletli kuryeler de var. Yani her yerde yeşil, mavi, sarı renkte sırtına büyük bir çanta takmış olan bu insanları görebiliyorsunuz. Avrupa’da var mı bilmiyorum. Ancak Türkiye’de Getir, Yemek Sepeti, Hepsiburada, Trendyol gibi popüler internet siteleri haricinde şimdi A101, Migros, Şok, BİM gibi büyük zincir marketler de bilindiği gibi dağıtım yapıyor. Ancak otomobil ya da motosikletli kuryeler ile bu dağıtım gerçekleştiriliyor.

Moskova’da Yürüyerek Sipariş Taşıyan Kuryeler (Foto: tiyazar.com)

Neden Yürüyen Kuryeler Teslimat Yapılıyor?

Rusya‘nın en ünlü pizza markası Dodo Pizza üst düzey bir yöneticiyle yaptığımız görüşmede yürüyen kuryeler ile ilgili sorular sorduk. Kısaca özetlemek gerekirse satır başları şu şekildeydi:

“İyi kazanıyorlar. Taşıdıkları malzeme kadar para kazanıyorlar. Genellikle ülke dışından gelen erkekler tercih ediyor. Para kazanıp ailelerine gönderenler de var.”

“En önemli engel tabi ki hastalık… Çok hasta olmuyorlar, çünkü devamlı hareket halindeler.”

“Araçla ya da motosikletle neden teslimat yapılamıyor? diye sorarsanız, en büyük sebebi park yerlerinin yetersiz olması ve trafik… Motosiklet karda kaza riski çok olduğu için tercih sebebi değil.”

Elektrikli Bisiklet ile Taşıma Yapan Kurye (Foto: tiyazar.com)

Moskova’da Yürüyerek Sipariş Taşıyan Kuryeler Siparişi Geç Götürürse Ne Oluyor?

“Eğer siparişi veren kişi 1 saat içerisinde siparişini alamazsa ona siparişi kadar tutarı kredi veriliyor. Ya o anki siparişinde kullanabilir ya da bir sonraki siparişlerinde kullanabilir. Bu para kuryeden kesilmiyor. Şirket karşılıyor.”

“Kurye eğer otobüse ya da metroya binmesi gerekiyorsa bunu şirket karşılıyor.”

Yandex Yemek taşıyan bir kurye (Foto: tiyazar.com)

Kimler Kurye Olabiliyor?

Moskova’da Yürüyerek Sipariş Taşıyan Kuryeler oldukça çoğunlukta. Neredeyse her bölgede var. Peki kimler kurye olabiliyor?

Kendinize güveniyorsanız Moskova’da siz de yürüyen kurye olabilirsiniz. -40 derecede yürümeniz gerekebilir. Ancak bunu yapan bir çok insan var. Zor durumda kalındığında zor da olsa yapılabilir bir meslek gibi duruyor.

Bisiklet ile yük almış bir kurye (Foto: tiyazar.com)

Bir Rusya blog yazısının daha sonuna geldik. Moskova’ya ayağımı attığımda gözüme çarpan ilk detaylar bu kuryeler olmuştu. Şehrin içinde renkli kıyafetleriyle gezen bu emekçi insanlar zorlu yolculuklarına her gün devam ediyor. Ve karanlık geceleri renklendiriyor. Yaşadıkları zorlukları ise bir tek kendileri biliyor. Ancak karşılıklarını alıyor gibi görünüyor.

One Comment Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.