Rusya’ya Tatile Gideceklere Tavsiyeler

Rusya‘ya Tatile Gideceklere Tavsiyeler… Bir çok gezgin, dolar ve euro etkisinden ötürü yurtdışına seyahat etmeye cesaret edemiyor. Bundan ötürü gezginler, seyahatlerini zenginleştirmek için gidilecek farklı yurtdışı destinasyon arayışı içine girdi. Arayışlar genellikle vizesiz ülkeler oluyor. Ancak hem kültürü hem de tarihi ile Rusya da ön plana çıkıyor. 2022 yılının başlangıcında biz de Rusya’ya gitmeye karar verdik. Antalya’dan Moskova‘ya gitmek için neler ile çok uğraştık? Bununla ilgili Rusya’ya gideceklere faydalı olacak bazı bilgileri detaylı olarak paylaşmak istiyorum.

Rusya’ya Tatile Gideceklere Tavsiyeler

Rusya’ya gitmek için neler ile uğraştım?

Nereden başlamalı?

Pandeminin verdiği sıkkınlık, zamanın hızlı akışı ve her şeyin sürekli kendini tekrar etmesi durumu sizin canınızı sıkması gerekiyor. Ayrıca sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle herkesin sürekli gezdiği yerleri paylaşması sizi de harekete geçirmiş olmalı… Ve ülke arayışları içerisinde çok okuduğunuz Tolstoy, Dostoyevski, Bulgakov, Puşkin’in yaşadığı yerleri görme istediğinizi de boş geçmemelisiniz. Son olarak Nazım Hikmet’in Moskova’da yattığını da biliyorsak bence bir kültür turu yapma zamanı gelmiştir. İstikamet Rusya… Pasaportum da var zaten… Öncelikle karar aşamasından geçildiyse ve gidilecek tarih belirlendiyse ilk bakılacak yer uçak fiyatları olmalı. Nitekim belli periyotlar Türkiye’de bir önem arz etmese de Rusya’nın özel bir gününe denk gelebilir ve o periyotta uçuşlar pahalı olabilir. Eğer belirlediğiniz periyottan bir hafta öncesi ya da sonrası fiyat değişimi yoksa normal kabul edilebilir.

Bagaj Hakkına Dikkat Edin!

Pegasus Ölçüm

Eğer uçuş ve fiyatlar ile ilgili problemle de başa çıktıysanız ya da “ben bu parayı Rusya tatili için çıkarırım” dediyseniz sistemi son kez bırkalamanızı tavsiye ediyorum. Fiyatlar sadece uçuş fiyatı olabilir. Yurtdışı tatillerde en çok dikkat edilmesi gereken husus bagaj hakkıdır. Biletinizi bagaj hakkına göre hesaplayın. Fiyat artacaktır. Birçok firma sırt çantası kabul eder; ancak check-in esnasında her şirketin belli standart boyutlarda yaptırdığı demirden yapılma bir kalıp var. Sırt çantanız ya da uçakta yanında almak istediğiniz bagajınız o kalıptan geçmek zorundadır.

El bagajına 0.50 ml bile olsa su şişesi alınmıyor. Burun spreyleri alınabilir. (Boyutundan dolayı) Ancak parfüm, deodorant gibi şişeler de asla alınmıyor. Çöpe gitsin istemiyorsanız bunlara dikkat edin!

Eğer bagaj hakkınız 20 kg ise ve bagajınız 2,05 kg ise farkı ödersiniz ya da çantanızı hafifletir tekrar check-in sırasına girersiniz. Dönüşte alacağınız hediyeleri de hesaba katarak ülkeden çıkış yapın. Rusya’ya Tatile Gideceklere Tavsiyeler yazımızın devamında en büyük sorun olan vize işlemlerini anlatacağım.

Vize Almak İçin Ne Yapılmalı?

Öncelikle vize başvurunuz sonuçlanmadan uçak bileti satın almayın. Rusya vize başvurusu genellikle başvuru sonrasında 7 – 14 gün arasında sonuçlanmaktadır. Ama siz mesela 3 ay sonra Rusya’ya gitmek istiyorsanız bugünden vize alabilirsiniz. Vize tarihiniz gideceğiniz günden itibaren başlatılabilir. Vize için Antalya – Ankara ve İstanbul’da bulunan Rus Konsolosluğu ile kendiniz uğraşmak istemiyorsanız size tavsiyem bir vize acentesiyle görüşün.

Ama eğer illa da ben kendim uğraşır, hallederim diyorsanız: VİZE BAŞVURUSU işlemlerini başlatmak için TIKLAYIN.

Şimdi diyelim ki ben kendim uğraşamam derseniz Rusya için vize acentelerini internetten bulabilirsiniz. Onlar sizden gerekli belgeleri isteyecekler. Ortalama 2022 başlangıcı için turist vizesi fiyatı kişi başı 1200 TL. Ama devamlı değişen bir piyasada bu ücret durduğu yerde durmayacaktır. Turist vizesi 90 günlüktür. Tek girişli ya da çift girişli seçenekleri de mevccuttur. Tabi ki ekstra ücret karşılığında… Çift girişli demek, 90 gün içerisinde iki kez Rusya’ya giriş yapabilirsiniz demektir. Vize sonucu 1 haftaya kadar belli olur.

Ayrıca schengen vizesi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye’de oturumu bulunan yabancı uyruklu vatandaşlar sahip oldukları Schengen vizesi ile Rusya’ya giremez bilgisini de paylaşmakta fayda var.

Serçe Tepesi – Moskova (Sağda: Olimpiyat Stadyumu)

Rusya Turistik Vize İçin Gereken Belgeler:

Zaten acenteniz gerekli bilgilendirmeyi yapacak ama yine de ön bilginiz olsun diye istenecek belgeleri sıralayalım:

Pasaport

Biyometrik Fotoğraf (Fotoğrafçıya MUTLAKA Rusya vizesi için olduğunu söyleyin)

Kimlik Fotokopisi

Voucher: Rusya’da kalacağınız otel vs. Acenteden alacağınız belge. (Acenteniz yardımcı olur)

İkamet Adresi

Başvuru Formu: (Acenteniz gönderecek, doldurup geri göndereceksiniz.)

Kızıl meydan videomuz

Rusya’ya Tatile Gideceklere Tavsiyeler: Rusya turistik vizesi için aşı kartı zorunluluğu var mı?

Belirtmekte fayda var ki; Rusya Federasyonu topraklarına giriş için aşı zorunluluğu yoktur. Ancak uçuş saatinden 48 saat önce yapılmış negatif PCR test sonucu göstermek zorunludur. Havaalanında gerekli memurlarına göstermek üzere test sonucunuzun yanınızda olması gerekmektedir. Dönüşte aşı kartınız varsa PCR yapmanıza gerek yoktur. Bakın, boşa masraf yapmayın. (Ben de yaptırmadım. Sıkıntı yaşamadım. Çünkü gerek yok.) Aşınız Biontech- Sinovac- Turkovac vb. ise Türkiye kabul ediyor. PCR testine gerek yok. Rusya’ya giderken yapacaksınız dönüşte yapmayacaksınız…

Rusya’ya Tatile Gideceklere Tavsiyeler: PCR Testi Nereden Yaptırılır? PCR Yutdışı Ücreti Ne Kadar?

Rusya Federasyonu’na sorunsuzca girebilmek için havaalanında uçuş saatinden 48 saat önce yapılmış negatif PCR test sonucu göstermek zorunludur. Havaalanında sorumlu memurlara göstermek üzere test sonucunuzun yanınızda olması şarttır. Bazen bakmadan geçirdiklerinin de off the record söyleyeyim. Ancak bunun riskine gerek var mı? bilmiyorum. PCR’ı özel hastaneler de yapıyor ve birçok özel hastanenin PCR ücreti ile devlet hastanesinin ücreti aynı. Yakınınızda özel hastane varsa şansınızı deneyin derim. PCR tesitini uçuşunuzdaan 48 saat önce yaptırmanız gerekiyor. Yani 1 gün önce gidip yaptırabilirsiniz.. 24 saatte çıkar diyorlar ama 7-8 saatte PCR testi sonuçlanıyor. Hem devlet hastanesinde hem de özel hastanelerde yurtdışı için PCR testi fiyatı 170 TL idi. Ama değişebilir.

Rusya – Moskova’da bir kilise

Ne Olduğu Belirsiz Yurtdışına Çıkış Harcı Nedir? Yurtdışına Çıkış Harcı Ne Kadar?

Muhtemelen sadece Türkiye’de olan bir ücretlendirmenin ismidir. Harc ile haraç bazen birbirine girer. Sadece Türk Vatandaşlarının yurtdışına çıkarken ödeyeceği tutardır. En son 50 TL idi. Yeni Havalimanında makineler var. 50 TL nakit veya kredi kartıyla çalışan bu makinelere 50 TL ödeyerek bir kart alıyorsunuz. Bunu almak zorunludur. Bu kart ile pasaport kontrolden geçiyorsunuz. Ne için? Belli değil. Tıpkı elektirik faturalarındaki TRT vergisi, çöp vergisi gibi bir uygulama işte!

Rusya’ya Gideceklere Uçak Bileti ve Otel Rezervasyonu İçin Tavsiyeler

Öncelikle otel rezervasyonu için online olarak Dünyanın en büyük online şirketi olan Booking.com üzerinden Rusya otellerini kontrol edin. Sonra Hotels.com a da güvenebilirsiniz. Expedia.com‘a da bakabilirsiniz. (Expedia ve Hotels.com aynı şirkete bağlıdır.) Bu online seyahat acentelerinden “Non refundable – İadesiz” olarak (Tüm parayı rezervasyon anında ödersiniz- Daha garantilidir.) Ya da “Refundable – Esnek Ödeme” (Tüm parayı girişte ödersiniz – Sorun yaşayabilirsiniz.) imkanlarıyla rezervasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

Nordwind Airlines

Oteli beğendiyseniz uçakları kontrol edin. Her şey yolundaysa vize şirketine başvurun. En geç 1 hafta sonra vizeniz gelir. Uçak biletlerinizi alın (Nordwind Airlines ve Pegasus Airlines daha ekonomiktir). THY (Türk Hava Yolları) çok daha kalitelidir ama biletler pahalıdır.

Rusya’ya Tatile Gideceklere Tavsiyeler yazımızın sonuna geldik. Şimdi bunca şeyi okuduktan sonra çok zor gibi gelebilir ama böyle değil. Sadece sürecin içine girmeniz ve size sahip çıkan bir bütçeniz olması yeterlidir. Bundan sonrası Rusya’nın tadını çıkarmak kalıyor. Rusya ile ilgili son yazım değil, takipte kalın 🙂

One Comment Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.