21. Yüzyıl Sanatı – Mark Arian Hayatı ve Eserleri

Mark Arian – 2019

Amerikalı realist ressam Mark Arian ‘ın olağanüstü eserleri, doğal sanatsal yeteneğin, içten tutkunun ve gözlemin ürünüdür. Bu yazımız 21. Yüzyıl Sanatı ile ilgili olacak. Amerikalı sanatçı Arian’ın kısa hayatını ve eserlerini paylaşacağız. Öncelikle sanatçının bir sözüyle giriş yapalım. Arian, sanatı şöyle tanımlar:

“Bana göre sanat, varlığın mest olmasının bir ifadesidir.. Tüm formlardaki ışıltının bir parçasını ortaya çıkartarak sanatın, ruhu güzelliğin ve gerçeğin zamansız varlığına uyandırabileceğine inanıyorum.”

Mark Arian Kimdir?

Arian, Des Moines, Iowa’da doğdu ve Philadelphia, Pennsylvania’daki Frudakis Güzel Sanatlar Akademisi’nde, Allentown, Pennsylvania’daki Barnstone Stüdyolarında, Floransa, İtalya’da özel bir sanat akademisinde ve La Jolla’da resim ve heykel alanında resmi eğitim aldı.

Amerika’nın Ortabatısındaki gençlik yıllarından sonra, Arian, ruhsal aydınlanma arayışı içinde Kaliforniya’da bir manastıra girdi ve hayatının sonraki 18 yılını bir keşiş olarak tarikatın hizmetine adadı.

Orada, sabah erken meditasyonlarını on ila on iki saat boyunca manastır için çizimler, resimler ve duvar resimleri yarattı.

Ayrıca o dönemin önde gelen sanat okullarından bazılarına okumak üzere gönderildi.
Bu manastır hayatı, hem teknik becerilerini geliştirmesine hem de kalbini ve zihnini etrafındaki dünyanın manevi güzelliğine açmasına izin verdi.

Arian’ın amacı, fiziksel dünyaya nüfuz eden neşe ve güzelliği ifade etmek için çizim ve resimdeki teknik ustalığı kullanmaktı.

Mark Arian Eserleri

Mark Arian Kimdir?

Kaynakça : http://www.tuttartpitturasculturapoesiamusica.com

2 Comments Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.